Editörün SeçtikleriEkonomiGenelGündem

Milyonlarca kişi asgari ücrete ikinci zammı bekliyordu! Cumhurbaşkanı Erdoğan resmen duyurdu: Son dakika asgari ücret açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan 1 Mayıs mesajı geldi. Bu noktada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan asgari ücret hakkında bir açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 1 Mayıs hakkında bir mesaj yayımladı ve asgari ücret için de değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 1 Mayıs hakkında değerlendirmelerde bulunurken asgari ücret konusuna da değindi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamalarında asgari ücreti son 50 yılın en yüksek rakamına taşıdıklarını belirterek yüzde 50 seviyesinde zam yapıldığını ifade etti.

ERDOĞAN’IN AÇIKLAMALARI

Konu ile ilgili olarak Başkan Erdoğan’ın açıklamaları şöyle oldu:

Türkiye’nin kalkınmasına büyümesine emek veren ve alın teriyle katkıda bulunan işçi kardeşlerimin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü tebrik ediyorum.

Emek bizim inancımızda ve kültürümüzde müstesna bir kıymete ve öneme sahiptir. Bu hassasiyetle işçi hakkının korunmasına her zaman öncelik verdik; bu hakkın istismar edilmesine, örselenmesine hiçbir zaman müsaade etmedik.

Kalkınmayı toplumun tüm unsurlarıyla birlikte gerçekleştirebileceğimiz inancıyla toplumumuzun büyük bir kesimini oluşturan işçi kardeşlerimizin de hakkını, hukukunu her zaman iyileştirme gayretinde olduk.

Ülkemizin yatırım, istihdam, üretim ve ihracat odaklı büyümesinde işçi kardeşlerimizin emeklerinden gelen güce inanıyor, adımlarımızı onların menfaatleri doğrultusunda atıyoruz.

ASGARİ ÜCRETE ZAM AÇIKLAMASI

Bu doğrultuda işçi kardeşlerimizi fiyat artışları karşısında ezdirmeme kararlılığımızın bir göstergesi olarak asgari ücreti son 50 yılın en yüksek rakamı olarak ifade edilecek şekilde yüzde 50 seviyesinde artırdık.

Koronavirüs salgınının yaşandığı dönemde de çalışma hayatının kesintiye uğramaması için işçilerimizin sosyal ve ekonomik haklarının korunması için birçok tedbiri ve desteği hayata geçirdik. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da işçilerimiz başta olmak üzere bütün vatandaşlarımızın yanında olmayı sürdüreceğiz.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü vesilesiyle, büyük ve güçlü Türkiye’yi inşa sürecimizde her zaman yanımızda yer alan işçi kardeşlerime şükranlarımı sunuyor, her birini en kalbi duygularımla selamlıyorum.

İKİNCİ ZAM AÇIKLAMASI GELMEDİ

Milyonlarca kişi tarafından asgari ücrete ikinci zam bekleniyor. Çalışma Bakanı Vedat Bilgin bu zam için tarihin Aralık ayı olduğunu belirtmesi sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından da benzeri bir açıklama geldi. Birçok kişi tarafından zam istenmesine ilişkin açıklama yapılırken bugünkü açıklamada da zam haberi bekleniyordu ancak Erdoğan yeni zam açıklaması yapmadı.