Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

T.C. sonu 1,2,3,4,5,6,7,8,9 olanlara 2.354 TL ödemelerin tamamı hesaplara yatırıldı! Bakanlık ödemeleri resmen duyurdu

Hak sahiplerine destek ödemelerinin tamamlandığı belirtildi. Devlet tarafından ihtiyaç sahiplerine destek ödemelerinin yapıldığı belirtildi. Devlet tarafından evinde engelli, yardıma muhtaç yaşlı ve hasta kişilere bakanlara her ay il il ödeme yapılırken evde bakım maaşı yatan illerin listesinin paylaşılmasına gerek kalmadığı çünkü tüm illerdeki hak sahiplerine ödeme yapıldığı belirtildi. Konu ile ilgili olarak hesaplara 2 bin 354 TL para yatırıldı. Bilindiği gibi bu ödemeler her ayın 15’i ile sonu arasında yapılıyor. Bugün 2 Mayıs itibari ile bu ödemelerin tamamı hesaplara yatırıldı.

SMS İLE SORGULAMA YAPILABİLİR

Ödemeler Ziraat Bankası SMS yolu ile ya da e devlet üzerinden de kontrol edilebildiği gibi e-Devlet üzerinden de kontrol edilebiliyor. Ayrıca e-Devlette aynı sayfa üzerinden başvuru yapılabilir ve başvuru sonucu da sorgulanabilir.

2.354 TL HESAPLARA YATIRILDI

2022 yılı Ocak-Temmuz dönemi için evde bakım yardımı 2.354 TL olarak ödendiği belirtildi. Ayrıca evde bakım maaşı ödemeleri her ayın 15’i ile sonu arasında hesaplara geçiyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın E-Devlet kapısında yer alan sayfası üzerinden görüntülenebilen evde bakım maaşı ödeme bilgileri, aynı zamanda Ziraat Bankası üzerinden de sorgulanabiliyor. Hak sahipleri ödemelerini SMS yoluyla sorgulayabildikleri gibi sisteme kayıtlı olan vatandaşlar, şifreleri ve T.C kimlik numaralarıyla sorgulama işlemini yapabiliyorlar.

Bu doğrultuda maaşlarını Ziraat Katılım Bankası aracılığı ile alanlar, cep telefonlarının mesaj bölümüne BAKIYE yazıp, 4747’e sms atarak sorgulayabilirsiniz.

MAAŞLAR YÜKSELDİ

65 yaş maaşı ve Engelli maaşı Ramazan Bayramı öncesi Cuma günü hak sahiplerinin hesaplarına yatırıldı. Bu noktada yaşlı aylığı bin 84 TL’ye, yüzde 40-69 arası engelli aylığı ve engelli yakını aylığı 865 TL’ye, yüzde 70 ve üzeri engelli aylığı bin 298 TL’ye, evde bakım yardımı 2 bin 354 TL’ye, Sosyal Ekonomik Destek (SED) ödemeleri de bin 649 TL’ye kadar güncel zamlar doğrultusunda yükseldi.