Genel

2022 Devlet Destekli İpek Böceği Yetiştiriciliği Şartları Nelerdir?

2022 ipek böceği yetiştiriciliğinde devlet desteği alabilmek için, desteği talep eden çiftçinin bir takım şartları sağlıyor olması gerekir. Devlet her sene tarım sektörüne özellikle yeni nesli özendirmek ve tarımsal faaliyetleri ve buna bağlı olarak üretimi arttırmak Çin, çeşitli destek programları hazırlar. İpek böceği yetiştiriciliği yapmak isteyenler için de devlet, teşvik edici destek programları sunar.

Devlet destekli programlardan yararlanmak için çiftçilerin, devlete ait “Çiftçi Kayıt Sistemi” (ÇKS)’ne kayıt yaptırmaları gerekir. Çiftçi Kayıt Sistemi’nde kaydı olan çiftçiler, tarım ve hayvancılık alanında devletin sunmuş olduğu nakdi desteklerden yararlanabilirler.

İpek Böceği Yetiştiriciliği Devlet Desteğine Nasıl Başvuru Yapılır?

İpek böceği yetiştiriciliğinde devletten nakdi destek almak isteyenlerin, bazı şartları taşıması gerekir. Bu şartları taşıyan çiftçiler, devletin destek programlarına başvuru yaptırabilirler. İpek böceği yetiştiriciliğin devlet desteği almak için, talep edilen belgelerle birlikte, başvuru yapacak kişinin bizzat ilgili makamlara gitmesi gerekir.

İpek böceği yetiştiriciliği desteği KOSBEG tarafından çiftçilere sağlanır. Nakdi desteğe başvuru yapacak kişilerin istenilen belgelerle birlikte, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın il ve ilçe müdürlüklerine müracaat etmesi gerekir.

İpek Böceği Yetiştiriciliği Devlet Desteği Başvuru Şartları Nelerdir?

İpek böceği yetiştiriciliğinde devletten nakdi destek almak isteyenlerin taşıması gereken şartlar, başvuru yapacak çiftçiler tarafından sağlanmalıdır. İpek böceği yetiştiriciliğinde devlet desteği almak için çiftçilerin taşıması gereken şartlar şu  şekilde sıralanabilir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • İpek böceği yetiştiriciliğinde en az üç yıl tecrübesinin olması
 • Başvuru yaptığı esnada ipek böceği yetiştiriciliği yapıyor olmak
 • Bu desteğe başvuru yapacak kişilerin ipek böceği yetiştiriciliği konusunda tecrübeli ve bilgili olması gerekir.
 • Kişinini kendi tesisinin olması ya da bu tesislerden birinde çalışıyor olması yeterlidir. Ayrıca üç yıldır sektörde olması ve hali hazırda da bu sektörde çalışıyor olması gerekir.

İpek Böceği Yetiştiriciliği Devlet Desteğine Nasıl Hesaplanır?

İpek böceği yetiştiriciliğinde devlet desteğinin ne kadar ödeneceği, tesislerin büyüklüğüne, üretim kapasitelerine ve desteğe başvuru esnasında sunulmuş olan projeye göre değişiklik gösterir. 2022 yılı itibarı ile projenin büyüklüğüne göre ipek böceği yetiştiriciliği destek programı kapsamında çiftçilere 250 bin TL’ye kadar nakdi destek verilebilir.

İpek Böceği Yetiştiriciliği Devlet Desteği Başvurusu için Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

İpek böceği yetiştiriciliğinde devletten nakdi desteğe başvuru yapacaklardan istenilen belgeler, eksiksiz bir şekilde toplanarak ilgili kuruma bizzat götürülmelidir. Devlet desteği başvurusunun koşullarından birisi de, başvuruda bulunacak olan çiftçinin ilgili kurumlara bizzat giderek başvuru yapmasıdır. Devlet desteli ipek böceği yetiştiriciliği başvuru esnasında istenilen belgeler şunlardır:

 • Başvuru yapacak olan çiftçiye ait Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı, nüfus cüzdanı ya da üzerinde nüfus bilgileri ve T.C. Kimlik numarası bulunan, kimlik kartı yerine geçen bir belge (örneğin ehliyet olabilir)
 • Başvuru yapılacak destek programına (burada ipek böceği yetiştiriciliği destek programı) başvuru yaptığın adar belge, başvuru belgesi
 • Eğer başvuru sahibinin kendisine ait tesisi varsa, tesisin bulunduğu yerin ikametgah kaydı
 • İpek böceği yetiştiriciliği destek projelerinden örnek bir proje seçilebilir ya da bu projeler örnek alınarak yeni ve çiftçiye özel bir plan oluşturulabilir.
 • Tesisi kurma, işletme gibi konularda hazırlanmış olan iş planı, bilanço ve gelir hesaplamaları
 • Dut ağaçlarının bulunduğu bölgenin ya da tesisin ikametgah ve tapu belgeleri
 • Eğer başvuru yapacak olan gerçek kişi değil de tüzel kişi ise, bu takdirde tüzel kişiliğinin ticaret sicil gazetesinde yayınlanmış olması gerekir.