Sağlık

Alerji Testini Devlet Karşılıyor Mu?

Alerji testi devlet tarafından karşılanmamaktadır. Bunun sebebi alerji testinin acil müdahale kapsamında değerlendirilmemesidir. Alerji testi yaptırmak isteyen kişi hangi kurumdan hizmet alırsa alsın belirli bir ücret öder.

Devlet hastanelerinde alerji testi yaptırmak isterseniz, bu testin ücreti devlet tarafından karşılanmaz ancak kişilerden diğer kuruluşlara göre daha uygun fiyatlar talep edilir.

Alerji Testi Neden Yapılır?

Alerji testinin yapılmasının sebebi çoğunlukla vücutta oluşan farklı reaksiyonlara kesin bir teşhis konulamamasıdır. Bu reaksiyonların sebebinin anlaşılması için alerji testi yapılır. Her kişinin alerjik reaksiyon gösterme sebebi farklı olabilir. Kişiler gözle görülen güneş, hava, toz gibi maddelerden dolayı alerjik reaksiyon gösterebildiği gibi bazı durumlarda alerjinin sebebi ancak kan testiyle anlaşılır hale gelir.

Alerji Teşhisi Nasıl Konulur?

Alerji teşhisinin ortaya konması için öncelikle vücutta oluşan reaksiyonlar ve tahmini sebepleri başvurulan doktora bildirilmelidir. Doktorlar bazen alerji sebebini anlayabildiği gibi bazen alerji testi isteyebilir.

Bu testler cilt ve kan testleridir. Bu testler sonucunda alerji sebebi genellikle ortaya çıkar ve tedaviye başlanır. Alerji sebebinin bilinmesi tedavinin sağlıklı olması açısından önemlidir.

Alerji Testi Hastanelerin Hangi Bölümünde Yapılır?

Alerji testi yapıla n bölümler hastaların durumlarına göre değişiklik gösterir. Hastaların durumlarına göre alerji testi yaptırmaları gereken bölümler şu şekildedir:

 • Alerjik reaksiyon gösteren kişi çocuksa ‘Çocuk Hastalıkları Uzmanı’,
 • Alerjik reaksiyon gösteren kişi alerjisinin mevsimsel olduğunu tespit etmişse ‘İç Hastalıkları Uzmanı’,
 • Alerjik reaksiyon gösteren kişinin cildi tahriş olmuş, kabarıyor veya dökülüyorsa ‘Cilt Hastalıkları Uzmanı’,
 • Alerjik reaksiyon gösteren kişinin göz akıntısı varsa ‘Göz Doktoruna’ başvurmalıdır.

Alerjinin doğru şekilde tespit edilip tedaviye başlanması için doğru birime başvurmak önem gösterir.

Alerji Testi Öncesinde Ne Yapılmalıdır?

Alerji testinden önce dikkat edilmesi gereken bazı önemli hususlar vardır. Alerji testinin doğru sonuç vermesi için dikkat edilmesi gereken durumlar şu şekildedir:

 • Alerji ilacı kullanılıyorsa testten en az 1 hafta önce kullanımı bırakmak,
 • Grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklar için kullanılan ilaçlar varsa testten en az 1 hafta önce kullanımı bırakmak,
 • Psikolojik ilaçlar kullanılıyorsa testten en az 1 hafta önce kullanıma ara vermek.

Bu durumlara dikkat edildiği sürece alerji testi genellikle doğru sonuç verir.

Alerji Testi Yaptırmanın Faydaları Nelerdir?

Alerji testinin yararları alerji testi yaptıran kişiye olacaktır. Kişi alerjik reaksiyon gösteriyorsa bunun sebeplerini öğrenmek için alerji testi yaptırmalı ve alerji sebebinden kendini uzak tutmalıdır.

Kişinin bir besine alerjisi varsa ve bu tespit edilmişse, o besinden uzak durmak olağan sağlık sorunlarının önüne geçer. Bunun gibi durumlar göz önüne alındığında alerji testi yaptırmanın kişinin yaşam kalitesini arttırdığı görülür.

Alerji Testinin Yan Etkileri Var Mıdır?

Alerji testinin reaksiyonları bazı kişilerde görülebilir. Bu reaksiyonlar sadece alerji testi uygulanan bölgede görülür, bunun dışında kalan vücudun herhangi bölgesinde reaksiyon görülmez.

Reaksiyonlar şu şekilde olabilir:

 • Ciltte Kaşıntı
 • Ciltte Dökülme
 • Ciltte Kızarıklık

Bu reaksiyonlar geçici ve kısa sürelidir. En fazla birkaç saat sonra test yaptıran kişi bu durumların geçici olduğunu fark eder.

Alerji Testi Nerelerde Yaptırılır?

Alerji testi yaptırılabilen kurumlar Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş kurumlardır. Sağlık Bakanlığı tarafından yetki verilmeyen yerlerde alerji testi yaptırmak ciddi sağlık problemlerine yol açabilir.

Alerji testi yaptırmak için Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilen kurumlar şunlardır:

 • Devlet Hastaneleri
 • Özel Hastaneler
 • Üniversite Hastaneleri
 • Tıp Poliklinikleri
 • Laboratuvarlar

Alerji Testi Fiyatları Ne Kadar?

Alerji testi ücretleri yapılan test çeşidi ve kurumuna göre değişiklik gösterir. Alerji türleri ve test türleri farklı olduğundan dolayı net bir ücret belli değildir ancak alerji testi fiyatları 250 TL ile 3000 TL arasında değişiklik gösterir.

Devlet Hastaneleri, alerji testi için diğer kurumlara göre daha düşük ücretler talep eder ancak ücretsiz değildir.