Ekonomi

Bakanlık vatandaşların hesabına 2.706 TL yatırdı! Koşulları karşılayan ve başvuran herkese bu para her ay ödenecek!

Türkiye’de sosyal devletin gerekliliği olarak bakıma muhtaç vatandaşlara uzun yıllardır çeşitli destek ödemeleri yapılıyor. Bu ödemeler arasında, engelli vatandaşların bakımlarının karşılanması için bakımı üstlenen kişilere yapılan ödemeler de yer alıyor. Bu kapsamda, halk arasında “engelli parası” olarak da bilinen evde bakım maaşları, engelli vatandaşların bakımını sağlayan aile, akraba, vasi gibi üçüncü kişilere bu bakımların sağlanabilmesi için 2828 Sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu kapsamında veriliyor. Aralık ayında bu aylıklara yapılan zamla birlikte evde bakım maaşı 2.706 TL olarak belirlendi. Engelli vatandaşların evde bakımlarını kolaylaştırmayı amaçlayan bu ödemeler, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ödeniyor. Bu ödemelerden kimler yararlanabiliyor? İşte detaylar…

Kimler Engelli Bakım Maaşı Alabilir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, engelli vatandaşların bakımını üstlenen üçüncü kişilere evde bakım maaşı ödüyor. Halk arasında “engelli parası” olarak da bilinen bu ödemelerden yararlanılabilmesi için bazı şartların da karşılanıyor olması gerekiyor. Bu şartlarda ilk sırada ise engelli kişinin sağlık raporunda “ağır engelli” ibaresinin yer alması gerekiyor. Ayrıca toplam hane gelirinin kişi sayısına oranının da asgari ücretin üçte ikisinden az olması gerekiyor. Diğer yandan bakanlık yetkilileri tarafından yapılan sosyal inceleme sonucunda engelli vatandaşın bakıma muhtaç olduğunun tespit edilmesi de gerekiyor.

Engelli Bakım Maaşı Başvurusunda İstenen Belgeler

Şartları sağlayan engelli vatandaşların bakımını üstlenen kişilere ödenen evde bakım maaşlarından yararlanmak isteyenlerin, başvuru dilekçesi ile Sosyal Hizmetler merkezine ya da bakanlığın il müdürlüklerine gitmesi gerekiyor. Ayrıca sunulması gereken belgeler arasında şunlar da yer alıyor:

  • Engelli kişiye ait ve bakacak olan kişiye ait kimlik fotokopileri,
  • Adrese dayalı sistem üzerinden hanede yaşayanların beyanı,
  • Hane halkının gelir durumunu gösteren belgelerin beyanı ve varsa kira gelirinin beyanı,
  • Engelli kişiye ait 2 adet fotoğraf,
  • Engelli kişi eğer okuyorsa öğrenim belgesi
  • Engelli birey için vasilik durumu varsa vasilik belgesi, anne-babanın boşanmış olması durumunda mahkeme kararı.