Sağlık

Kan Uyuşmazlığı İğnesini Devlet Karşılıyor mu?

Kan uyuşmazlığında gebelere yapılan iğneleri devlette yapıldığında, ücretsiz olarak karşılanır. Hamileliği izleyen hekim tarafından gerekli görülürse, kan uyuşmazlığı iğnesi yapılır. Kan uyuşmazlığı için yapılan iğneler, devlet tarafından karşılanır. Devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri ve sağlık ocakları tarafından yapılan iğneler, arzu edilirse özel hastanelerde de yaptırılabilir.

Kan uyuşmazlığı tespit edilen kadının her hamileliğinde kan uyuşmazlığı iğnesi yapılmalı, fetüs de sürekli kontrol edilerek takip edilmelidir.

Kan Uyuşmazlığı İğnesi Hangi Durumlarda Yapılır?

Kan uyuşmazlığı iğneleri, anne ve bebeğinin kan gruplarının çakışması durumunda yapılması gereken iğnelerdir. Anne ve babada kan uyuşmazlığı varsa, gebelikte daha çok annenin değil bebeğin zarar görebileceği durumlar oluşabilir. Bu nedenle aralarında kan uyuşmazlığı bulunan çiftler çocuk sahibi olmak istediklerinde mutlaka iğne yaptırmalıdırlar.

Kan uyuşmazlığı, genellikle ilk bebeğe zarar vermez, sonraki gebeliklerde sorun yaratır. Fakat kan uyuşmazlığı iğnesinin ilk gebelikte yapılması önemlidir. Bunun nedeni, doğum esnasında meydana gelecek antikor oluşumunu önlemektir.

Kan Uyuşmazlığı Nasıl Meydana Gelir?

Gebe kadınlarda kan uyuşmazlığı oluşumu, anne ve babada kan uyuşmazlığı varsa meydana gelir. Bebek ve annenin kan gruplarının çakışması ile, annenin kanında antikorlar oluşur. Bu durum doğum esnasında meydana geleceği için, kan uyuşmazlığı iğnesinin ilk gebelikte yapılması önemlidir. Böylece sonraki doğumlarda bebeklerde oluşabilecek sorunların ve anomalilerin önüne geçilmiş olur.

İlk gebelikte anne ve fetüsün kanları gebelik boyunca birbirlerine karışmaz. Fakat doğum esnasında bebeğin kanı ile annenin kanı birbirlerine karışır. Anne ve bebeğin kan grupları çakışıyorsa, annede bebeğin kan grubuna karşı antikorlar oluşur. Bu durumda ilk bebeğe etkisi olmasa da, ilk bebeğin doğumu ile birlikte annenin kanında antikorlar mevcut olduğundan, annenin sonraki gebelikleri için tehlikeli bir durumdur.

İlk bebek genellikle bu durumdan etkilenmese de, kan uyuşmazlığı iğnesi ilk gebelik esnasında yapılmalıdır. Bunun nedeni doğum esnasında annede bebeğe karşı antikor oluşmasını önlemektir. Bu nedenle, doktorun gerekli gördüğü zamanda, ilk gebelik esnasında kan uyuşmazlığı iğnesi yaptırılmalıdır.

Kan Uyuşmazlığı İğnesi Ne Zaman Yaptırılmalıdır?

Kan uyuşmazlığı iğnesinin yapıldığı zaman, genellikle hamileliğin 28. Haftasıdır. Fakat bu zamanda yaptırılmamışsa, 34. haftaya kadar yaptırılabilir. Kan uyuşmazlığı iğnesi, aralarında kan uyuşmazlığı olan ebeveynlerin her gebeliğinde tekrarlanmalıdır. Özellikle ilk gebelikte sorun yaratmamakta beraber, sonraki gebeliklerde büyük oranda anomalilere neden olabilir.

Kan uyuşmazlığı olan kadınların, her gebeliğinde 28 ve 34 haftalar arasında mutlaka bu iğneyi yaptırmaları gerekir. 34 haftadan sonra, fetüsün gelişimine etki edecek olan anomalilerin engellenmesinde geç kalınmış olur.