Editörün SeçtikleriEkonomi

Vatandaş ne yiyecek? Tarih verildi şimdiden alın! Ekmek, makarna, un, bulgur, et, süt ve yumurtaya zam yağacak

Gelen bir son dakika haberine göre Merkez Bankası’ndan tüm Türkiye’yi şaşırtan bir rapor yayımlandı. Buna göre buğday ve yeme gelen zamlar sebebiyle Ekmek, makarna, un, bulgur, et, süt ve yumurtaya zam yağacak. Detaylar haberimizde..

Merkez Bankası buğday fiyatlarındaki artış sebebi ile önümüzdeki 4 ay boyunca un, bulgur, makarna, ekmek ve tahıl ürünlerine zam geleceğini belirtti.

17 PUANLIK ARTIŞ

Aynı zamanda zamlı buğdayın başta ekmek olmak üzere çeşitli tahıl fiyatlarını da arttıracağı bunun da tüketici enflasyonunda 17 puanlık bir artışa yol açabileceğini belirtti.

Çalışmada, önümüzdeki dönemde yaşanacak gıda zamlarına ilişkin şu tespitler yapıldı:

“2020 yılında yaşanan kuraklık ve döviz kurundaki artışla beraber ekmeklik buğday fiyatları artış eğilimine girmiştir. Devam eden jeopolitik görünüm, uluslararası buğday fiyatları ve tedarik sıkıntıları kanalıyla ekmek, makarna, un, bulgur ve fırın ürünleri üzerindeki riskleri canlı tutmaktadır. Rusya-Ukrayna çatışmasının etkisiyle 23 Şubat-18 Nisan arasında yurtiçi ekmeklik buğday fiyatları yaklaşık yüzde 28.3 oranında artmıştır. Teknik tahminler yurtiçi buğday fiyatlarındaki yüzde 10 oranındaki bir artışın tüketici ekmek-tahıl enflasyonuna yansımasının 4 aylık bir süre zarfında 6 puan civarında olduğuna işaret etmektedir. 23 Şubat-18 Nisan arasında buğday fiyatlarının yüzde 28.3 arttığı dikkate alındığında, diğer faktörlerin (kur, mazot, tedarik zinciri) etkisi sabitken bu gelişmenin ekmek tahıl grubuna olası ek etkisinin 17 puan civarında olacağı hesaplanmaktadır”

BEYAZ ET VE YUMURTADA DA RİSK VAR

Merkez Bankası çalışmasında, tahıl ve yağlı bitkilerdeki fiyat artışlarının yurtiçi yem fiyatlarını, bunun da kırmızı ve beyaz et, yumurta ile süt ve süt ürünleri üzerinde zam baskısı yarattığı belirtildi. Çalışmada, “Bu durum dikkate alındığında, jeopolitik gelişmeler dış fiyat baskıları kanalıyla tüketici gıda fiyatları üzerinde kayda değer etkiler oluşturmaktadır