Editörün SeçtikleriEkonomi

Fed’in Faiz Kararı Doları Vurdu!  Dolar Gerilerken Altın Yükselişe Geçti

FED’in bu akşam faiz kararını açıklamasının ardından birkaç gündür düşüşte olan altın yükselişe geçti. Dolar ise bir miktar geriledi.

ABD Merkez Bankası (Fed), piyasalarda oluşan beklentinin en alt bareminden faiz artışına gitti. Piyasalarda 100 baz puana kadar çıkabileceği konuşulan, 75 baz puanlık beklentilerin hiç de az olmadığı FOMC toplantısından 50 baz puanlık artış çıktı.

Dolardaki Düşüş De Biraz Daha Netleşti

Faiz kararının ardından kameralar karşına geçen Powell, sıkılaştırmanın en az iki ay daha devam edeceğini ancak 50 baz puanın ötesine geçilmeyeceğini açık bir dille aktarı. Powell 75 baz puanlık artışın hiç gündemlerinde olmadığını söylemesi, sıkılaştırmada aşırı agresif tutum sergilenmeyeceği olarak algılandı. Bu mesajlar sonrası altın fiyatlarındaki yükseliş güç kazanırken ABD Doları’ndaki düşüş de biraz daha netleşti.

Altın 1.880 Doların Üzerine Çıktı

Fed’in faiz kararının ardından piyasalarda da hareketli dakikalar yaşanıyor. Faiz artışının piyasalarda oluşan en düşük oranda gerçekleşmesi, altın gibi emtialarda fiyat artışlarının yaşanmasına neden oldu. Spot altının ons fiyatı karar öncesinde seyrettiği 1.865 dolar seviyesinden 1.875 dolara kadar tırmandı. Powell’ın mesajları sonrası altın 1.880 doların üzerine çıktı.

Dolar/TL, 14,75’in Altına Geldi

ABD Dolar Endeksi, bir miktar aşağı yönlendi. 103,45 seviyesindeki ABD Dolar Endeksi 103,20’nin altına geldi. Yine Powell sonrası ABD Doları’ndaki düşüş yüzde 1’i buldu Endeks, 102 puanın altına indi. Euro/Dolar paritesi de dolardaki düşüş sonrası 1,0540’tan 1,06’nın üzerine kadar tırmandı.

Dolar/TL’de de ABD Doları’nın güç kaybetmesiyle birlikte düşüş yaşanıyor. Güne 14,85’lere yakın başlayan dolar/TL, 14,75’in altına geldi.