Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Enflasyon rakamları sonrası döviz coştu! Dolar ve euro sert yükseldi: İşte yeni fiyatlar

Fed’in 50 baz puanlık faiz artırımının ardından 14.80’in altına gerileyen dolar kuru beklentileri Nisan ayı enflasyon rakamları sonrasında yükseldi. Bu noktada dolar yükselişini hızlandırdı ve 14.83 TL’ye kadar yükseldi. Dolar/TL kuru Fed sonrası ilk iş gününe 14,7532 TL’den başladı. Euro ise 15,6581 TL’den başladı.

DOLAR GERİLEMEYE BAŞLAMIŞTI

ABD Merkez Bankası Fed, mayıs ayı politika faizini 50 baz puan artırdı. Bu karar piyasaların beklediği bir artış oranıydı. Fed Başkanı Jerome Powell, karar sonrası yaptığı basın toplantısında resesyona izin vermeyeceklerini söyleyerek piyasalara güvercin mesajı verdi. Bu mesajla dolar kuru küresel para birimleri karşısında gerilemeye başladı.

DOLAR VE EURO YÜKSELDİ

TÜİK nisan ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Nisan ayında enflasyon aylık yüzde 7.25, yıllık yüzde 69.97 olurken gıda enflasyonu ise yıllık yüzde 90’a yaklaştı. Bu rakamların hemen ardından dolar ve euro fiyatları yükselişe geçti.

Bugüne 14.75 seviyesinden başlayan dolar kuru enflasyon rakamları sonrasında yükselişini hızlandırarak 14.83’e kadar yükseldi. Euro ise 15.75’e kadar çıktı.