Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Nisan ayı enflasyonu rekor kırınca müjde geldi! Asgari ücrete dev bir zam daha: Az önce resmen açıklandı

TÜİK, milyonları yakından ilgilendiren enflasyon rakamlarını açıklarken yıllık enflasyon yıllık yüzde 70’e dayanırken, 20 yılın yeni zirvesi görüldü. Enerji ve gıda fiyatlarındaki artışın etkisi dikkat çekti. Bunun ardından asgari ücrete yeniden zam gelip gelmeyeceği merak konusu oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, asgari ücret konusundaki son açıklamasında Aralık ayını işaret etmişti. Enflasyondaki artışın ardından ikinci asgari ücret zammı yeniden gündeme gelirken Habertürk canlı yayınında açıklamalarda bulunan Posta Gazetesi Yazarı Murat Çelik, asgari ücrete ikinci zam konusunun henüz masadan kalkmadığı müjdesini verdi.

ASGARİ ÜCRET MÜJDESİ GELDİ

Murat Çelik açıklamalarında Asgari ücret zammı Ankara’daki ekonomi yönetiminin masasından kalkmış olmadığını belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

“Seçimin son bir yılına girildi, kamuoyundan çok ciddi bir asgari ücret zam beklentisi var. Ekonomi yönetiminde zam seçeneği masadan kalkmış değil. Emekliye bu kadar memura bu kadar zam diye somut bir çalışma yok. Zam yapılsın diye siyasi iradeden bir hamle gelirse yapılır. Bütçe dengeleri içinde bir hareket alanı bulmak için uğraşılıyor.

SADECE ENFLASYON SORUNU VAR GİBİ

Hepimiz harcamaları bir şekilde kısmaya çalışıyoruz. Gelirdeki artış harcamalara mümkün değil yetişmiyor. Bir kaynak yaratılması gerekiyor. Bu da bugünden yarına olmuyor. Hazine ve Maliye Bakanı Nebati’nin yaptığı açıklamaya baktığımız zaman tüm sorunlar çözülmüş sadece enflasyon sorunu var gibi gözüküyor ama FED kararı sonrası bir taraftan da işin uzmanları doların bu seviyelerde tutulabilmesi için ciddi önlem alındığını bunun da bir maliyet olduğunu ifade ediyor.

YÜKSEK ENFLASYONLA DEVAM EDİLECEK

Dolayısıyla kur sorunu çözüldü ifadesine piyasaların katılmadığı bir gerçek. Enflasyon böyle gitmeye devam edecek gibi gözüküyor. Mayıs ayından sonra düşüş olur mu? Yaz dönemi bir düşüş olabilir ama Eylül gibi yine bir hareketlilik yaşanacak gibi gözüküyor. Pansuman tedavilerle bir süre nefes alınabilir ama yüksek enflasyonla devam edilecek gibi gözüküyor.”