Ekonomi

SGK Çeyiz Parası Ne Kadar?

SGK çeyiz parası alınan yetim maaşına göre değişiklik göstermektedir. Çeyiz parası yetim maaşı alan kadınlara devletin vermiş olduğu bir ekonomik destektir. Yetim maaşı 4A,4B 4C olarak üç ayrı sigortaya ayrılır. Bu sigorta çeşitlerine göre de alınan çeyiz parası da değişiklik gösterir. 4A ya da 4B sigortasından 500 TL yetim aylığı alanlar 12.000 TL çeyiz parası alırlar. Sigortası 4C olanlar ise aldıkları 500 TL aylığı alanlar ise 6.000 TL çeyiz parası alırlar. Devletin yetim maaşı alan kadınlara bu ödeneği yapmasının sebebi ise yetim aylığının kadınlar evlenince kesilmesidir. Çeyiz parası 2008 yılından itibaren verilmektedir. Aynı zamanda yetim maaşı kadının sigortalı çalışması durumda kesilmektedir. Yetim maaşı kesilen kadınlar çeyiz parası alamazlar.

Çeyiz Parası Almak İçin Şartlar Nelerdir?

Çeyiz parası almak için şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar ise şunlardır:

 • Bu ekonomik destek sadece yetim aylığı alan kız çocuklarına verilir.
 • Anne veya babanın ölümünden dolayı yetim aylığı almak
 • İlk kez evlilik yapacak kadınlar çeyiz parasına başvurabilir.
 • 10.2008 den sonra ortaya çıkan sigortadan yetim aylığı alanlar çeyiz parası için başvurabilir.
 • Başvuru formu SGK ya verilmelidir.
 • Çeyiz parası başvurusundan önce resmi olarak evlenmiş olunmalıdır.
 • Bu ekonomik destek sadece bir kez verilir.
 • Çeyiz parasından sadece kız çocukları yararlanabilir.
 • Yetim aylığı sigortalı olarak çalışan kadınlarda kesildiği için çeyiz parası da alamazlar

Çeyiz Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Çeyiz parası sorgulaması e-devlet üzerinden, Alo 170 hattıyla ve başvuru yapılan merkezden yapılır. E -devlete T.C. kimlik numarası ve şifre girilir ve sitede bulunan arama kutusuna ‘Şahıs ödemeleri’ yazılır çıkan seçeneklerden ‘Evlenme Ödeneği’ seçilmelidir. Böylece çeyiz parasının ödeme durumları hakkında bilgi sahibi olunur.

Çeyiz Parası Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Çeyiz parası başvurusu için gerekli olan bazı belgeler vardır. Bunlar:

 • Başvuru yapacak kişinin kimliği gereklidir.
 • Başvuru yapan kişi evlilik cüzdanı istenmektedir.
 • Başvuru yapılan kurumdan bir dilekçe alınmalıdır.

Çeyiz Parası Alındıktan Sonra Yetim Maaşı Kesilir Mi?

Çeyiz parası alındıktan sonra yetim maaşı kesilir fakat maaşın kesilmesi durumu çeyiz parasının alınması değildir. Yetim maaşının kesilme sebebi kadının evlenmesi durumundan kaynaklanır. Kadınlar bekar olup ve sigortalı bir işte de çalışmıyorsa yetim maaşları ölene kadar kesilmez. Çeyiz parası sadece evlenmenin getirdiği masraflara yetim kadınlar için ödenen bir ekonomik yardımdır.

Çeyiz parası Geri Ödemeli Midir?

Çeyiz parası geri ödemeli değildir. Bu ekonomik yardım devlet tarafından yetim kız çocuklarına verilir. Devlet herhangi bir geri ödeme talebinde bulunmaz. Bu tamamen devlet tarafından verilen ekonomik bir yardım parasıdır.

Çeyiz Parası Almak için Herhangi Bir Yaş Sınırı Var Mıdır?

Çeyiz parası almak için yaş sınırı bulunmamaktadır. Yetim maaşı alan ve ilk kez evlenecek kadınlar çeyiz parası alabilirler. Çeyiz hesabı için ise bir yaş sınırı bulunmaktadır. Bu hesabın açılması için yaş sınırı 24’tür.

Çeyiz Parası İçin Zamanaşımı Süresi Var Mıdır?

Çeyiz parası için zamanaşımı süresi bulunmaktadır. Bu süre 5 yıldır. Yetim maaşı alan kadınlar evlendikten sonra 5 sene içinde çeyiz parası almak için başvuru yapmalıdırlar. Bu süreden sonra yani 5 yıl geçtiyse eğer yapılan başvurular zamanaşımı sebebiyle reddedilir.

Çeyiz Parasını Yetim Maaşı Alan Kız kardeşlerin Hepsi Alabilir Mi?

Çeyiz parasını yetim maaşı alan kız kardeşlerin hepsi alabilir. Bu durumda herhangi bir sınırlama yoktur. Aynı zamanda aralarında en son evlilik yapan kız kardeş diğerlerine göre daha fazla çeyiz parası alır. Bunun sebebi kendisinden önce evlenen kız kardeşlerinin yetim maaşı evlenmeyen kız kardeşlere verilmesidir. Yetim maaş miktarı yükselince alınacak çeyiz parası da artmaktadır.