Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Emeklilerin zamlı maaş tablosu belli oldu! Bakan Bilgin açıklıyor: Emekli maaşlarına 1.354 TL zam duyurusu geldi

Emeklilerin zammı için belirleyici olacak veriler gelmeye başlarken araştırmalar da hız kesmeden ediyor. Bununla beraber Çalışma Bakanı Vedat Bilgin bir açıklama yaptı ve emeklilere bir müjde verileceğini ifade etti. Bakan Bilgin açıklamalarında müjdeyi 1 Mayıs’ta açıklayacağını belirtti ancak beklenen açıklama henüz gelmedi. Açıklama beklenirken yeni hesaplamalar da yapılması ile beraber en düşük emekli maaşı ve emekli maaşı fark zammının ne kadar olacağı hesaplanmaya başlandığı belirtildi ve emeklilere ne kadar zam yapılacağı yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı.

ZAMLI TABLO NETLEŞMEYE BAŞLADI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin emekli maaşları yapılacak düzenleme hakkında bilgi vereceğini yaptığı açıklamasında belirtmişti ancak 1 Mayıs’ta açıklama beklenirken bu beklenti karşılanmadı. En düşük emekli maaşına dev zam yapılması beklenirken emekli ve memur maaşlarının zamlı tablosunun netleşmeye başladığı aktarıldı.

EMEKLİ MAAŞINA 1.354 TL ZAM

Bakan Bilgin açıklamalarında “Temmuz ayında bir sürprizimiz olacak, en düşük emekli maaşı artacak. Detayları 1 Mayıs’ta açıklayacağım” ifadelerine yer vermişti. 13 milyar liralık yıllık maliyete bakıldığında 800 bin kişi için aylık 1.354 TL’lik bir fark ortaya çıktığı belirtildi. Bu noktada en düşük maaşlara eklendiğinde de taban maaşın 3.500 TL ile 4.000 TL arasında olabileceği bekleniyor.