Ekonomi

Zorunlu Trafik Sigortasında Hayal Kırıklığı

Yüzde 500’lere kadar çıkarak vatandaşın cebini yakan Trafik Sigortasındaki artış geri çekilmeyecek.

2016 yılının başında fahiş oranlarda zamlanarak vatandaşın cebini yakan trafik sigortasında ne yazık ki umulan olmayacak.

Araç sahipleri trafik sigortasındaki fahiş artıştan dert yanmaya devam ediyor. Trafik Sigorta artışlarındaki yüksek fiyat nedeniyle Hazine Müsteşarlığı konuya el atmış ve bir düzenleme için çalışmalara başlamıştı. Ancak umulan olmadı. Gelen bilgilere göre trafik sigorta ücretlerinde ne yazık ki bir düşüş yaşanmayacak. Yalnızca 3 yıl boyunca fiyatların sabit kalması bekleniyor.

Peki vatandaş bu zammı nasıl karşılayacak? Geçtiğimiz yıl aracını 400 liraya zorunlu trafik sigortası yaptıran bir araç sahibine 2 bin lira fiyat çıkarılıyor. Bu para nereden karşılanacak?

Zorunlu trafik sigortasındaki azami artış nedeniyle bir çok araç sahibi aracının sigortasını yaptıramıyor. Elde edilen bilgilere göre yaklaşık 20 milyon araçtan 4 milyonu zorunlu trafik sigortasını yaptırmadan dolaşıyor. Gerekçe ise: Yaptıramıyoruz ve bu azami artışı karşılayacak maddi gücümüz yok.

Konu hakkında vatandaşın ve araç sahiplerinin nabzını turan kamupersoneli.net muhabirleri ilginç tepkilerle karşılaştı. İsmini vermek istemeyen bir araç sahibi şunları söyledi: ” Devlet sigorta şirketleriyle anlaşarak zam yapıyor ancak bu paranın nereden karşılanacağını vatandaşa soran yok. Petrol desen 150 dolardan 40 dolara kadar geriledi ancak biz yine benzini pahalıya satın alıyoruz. Suriyelilere milyarlarca dolar harcandı, asgari ücrete zam geldi. Devlet bunun hesabını yapmak yerine fakir olan halka bir yük daha getirerek bunları da bizden tazmin ediyor. Zorunlu trafik sigortasının bir hükmü kalmadı artık sadece bir kağıt parçasından ibaret. Bence artık trafik sigortası zorunlu olmaktan çıkarılmalı ve vatandaşın parası zorla gasp edilmemeli.”