Editörün SeçtikleriEkonomi

Fiyatlar değişti! Beklenmedik bir zam daha geldi!

Gelen bir son dakika haberine göre süt fiyatları ile ilgili son dakika kararı alındı. Ulusal Süt Konseyi 15 Mayıs tarihinden itibaren geçerli olmak üzere soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatını litre başına 7,50 TL olarak belirledi. İşte zam haberine ilişkin merak edilen detaylar..

Açıklama Ulusal Süt Konseyi’nin internet sayfasında yer aldı. Buna göre 18 Mart tarihi ile 1 Nisan tarihinden itibaren geçerli olmak üzere soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatının litre olarak 5,70 TL olarak belirlendiği hatırlatıldı.

Süt üretim maliyetinde önemli bir değişiklik olduğunda gelecek durumların yeniden değerlendirileceği belirtilerek, şunlar söylendi:

“Soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatında, 2019/64 sayılı Çiğ İnek Sütünün Sınıflandırılmasına İlişkin Tebliği ile belirlenen A sınıfı çiğ sütün dönemine ait protein ve yağ değerleri baz alınacaktır. Baz alınan yağ ve protein oranlarındaki her bir dizyem (0,1’lik değişim) için ± 10 kuruş fark uygulanacaktır. Ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığı ile yapılan görüşmelerde 1 Mayıs 2022’den itibaren geçerli olacak Çiğ Süt Priminin litre başına 0,20 lira olacağı bilgisi edinilmiştir”