Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Beklenen ödemeler sonunda başladı! T.C. sonu 0,2,4,6,8 olanların hesabına 1.298 TL yatırıldı: Bugün ATM’den çekebilirsiniz

Engelli maaşı ve yaşlılık aylığı ile ilgili araştırmalar devam ederken bayram öncesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından bir açıklama yapılmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarında ödemeler hakkında değerlendirmelerde bulunarak engelli ve yaşlılık aylığının 29 Nisan’da yatacağını ifade etmişti. Bu ödemeler hak sahiplerinin hesaplarına geçti. Hala ödeme bekleyen veya parasını almayan vatandaşlar ATM’den kontrol edebilir veya parasını çekebilir. Peki Cumhurbaşkanı Erdoğan bayram öncesindeki açıklamasında ne demişti:

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN AÇIKLAMALARI

“Engelli, yaşlı, dul, yetim şehit yakını gibi kesimlere yönelik özel desteklerimiz var. Ramazan 1,5 milyar lira tutarındaki yaşlı ve engelli vatandaşlarımızın maaşlarını Cuma günü ödeyeceğiz (29 Nisan 2022). 15 milyar liralık sosyal yardımla ilgili çalışmaların da sonuna gelmiş durumdayız. Yakında harekete geçeceğiz. Asıl olan her insanımıza huzurlu bir aile ortamı, can ve mal güvenliğinden emin olacağı güvenli iklim, sağlık hizmetlerine kesintisiz ve ücretsiz imkanı, çalışacağı bir iş ve ulaşımdan enerjiye kadar her alanda günümüz ihtiyaçlarına uygun temel altyapıyı sağlamaktır. Basit hesapların ürünü, bu kutlu yürüyüşü akamete uğratamayacak.”

PTT’DEN ÖDEMELER ALINABİLİR

Aile Bakanı Yanık Engelli ve yaşlı vatandaşlara yönelik hizmetlerin insan odaklı ve hak temelli politikalar çerçevesinde yürütüldüğünü belirtti. Ayrıca Bakan Yanık açıklamalarının devamında yaşlı aylığı ve engelli aylıklarının hesaplara yatırıldığını bildirerek bu ödemeleri almak için banka hesabını ibraz etmeyen vatandaşların PTT aracılığı ile ödemelerini alabilecekleri paylaşıldı.

ÖDEMELER 1.298 TL OLARAK YATIRILDI

Bakan Yanık bu ödemeler hakkında bir açıklama yapmıştı. Yaptığı açıklamada ödemelerin ne kadar olduğunu belirtmişti. Bu doğrultuda yapılan açıklamada Ocak ayı memur maaş katsayısında yapılan yeni düzenlemeyle birlikte yaşlı aylığı 828 liradan 1084 liraya, yüzde 40-69 engelli aylığı 661 liradan 865 liraya yüzde 70 ve üzeri engelli raporu bulunan vatandaşların aylığı da 991 liradan 1298 liraya yükseldiği ifade edildi.