Editörün SeçtikleriEkonomi

İŞKUR’dan 15 yaşını tamamlamış herkese günlük 179 TL nakit ödeme başladı!

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) sadece iş bulmakla kalmıyor aynı zamanda iş arayan vatandaşlara meslek edinmeleri için mesleki eğitim kursları düzenliyor. 15 yaşını tamamlayan vatandaşların katılabileceği bu kurslarla ilgili sevindiren bir diğer haber ise kurslara katılanlara günlük olarak ödeme yapılacağı. Ödemenin miktarı kişinin durma göre değişiyor. İşte İŞKUR kurslarına katılanlar için yapılan ödemeler:

İŞKUR işsiz olan vatandaşlara meslek öğretmek ve iş sahibi yapmak için 15 yaşını dolduranlara mesleki eğitim kursları düzenliyor. İŞKUR bu sayede hem öğrenim veriyor hem de kurslara katılanlara günlük olarak ödeme yapıyor.

İŞ ARAYANLAR DA BAŞVURABİLECEK

Kurum, yaptığı açıklamasında mesleki öğrenim kursu, girişimcilik eğitimi ve işbaşı öğretim programları da sunuyor. 81 ilde parasız bir şekilde verilen bu kurslara ayrıca katılanlar için de tek tek para ödeniyor. İş arayanların da başvurabileceği kurslara katılım şartları şu şekilde:

İŞKUR’a kayıtlı işsiz olmak

15 yaşını tamamlamış olmak

Mesleğin gerektirdiği özel şartları taşımış olmak

Emekli olmamak

Belirtilen şartları taşıyan bütün vatandaşlar istedikleri takdirde Çalışma ve İş Kurumu il müdürlükleri ile Hizmet Merkezlerine başvuruda bulunabilecek.

GÜNLÜK NE KADAR ÖDEME YAPILACAK?

Yapılacak olan ödemeler kişinin durumuna göre değişiyor. İşte yapılan kalem kalem ödemeler:

163.59 TL: İş arayan statüsündeki katılımcılara.

122.69 TL: Öğrencilere.

81.80 TL: İşsizlik ödeneği alanlara.

106 TL: Sanayi sektöründeki mesleklerde düzenlenen istihdam garantili mesleki eğitim kurslarına katılanlara.

64 TL: Geleneksel mesleklerde mesleki tahsil kurslarına gidenlere.

49 TL: İstihdam garantisiz mesleki öğrenim kurslarına katılanlara.

179.95 TL: Geleceğin mesleklerinde düzenlenen işbaşı eğitim programlarına katılanlara.

400 TL (aylık): Sanayi sektöründeki mesleklerde düzenlenen istihdam garantili mesleki öğrenim kurslarına katılan kadınların bakmakla yükümlü oldukları 2-5 yaş arası evlatları için bakım desteği.

Aynı zamanda katılan kişilerin Genel Sağlık Sigortası primi ile iş kazası meslek hastalığı sigorta primleri de ödenmektedir.