Editörün SeçtikleriEkonomi

SGK’dan asgari ücretliye toplu para ödeniyor! 12 bin 454 TL almayı unutmayın!

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödeme yapılacağı açıklandı. Başvuruda bulunanın yararlanacağı belirtildi. Kadınların çalışma hayatında daha fazla yer alabilmesi için birtakım avantajlar sunuluyor. Anneliğin çalışma hayatını etkilememesi için devlet doğum parası ve doğum izni gibi birtakım kolaylıklar veriyor.

Doğum parasının ödemesinde maaş miktarı belirliyor. 2022 yılında  en düşük doğum parasının 12 bin 454 TL olduğu belirtildi. Çalışan kadının aldığı doğum parasını çalışmayan kadınlar da alabiliyor. İlk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü çocuk için 600 TL ödeme yapılıyor.

İŞ GÖREMEZLİK ÖDENEĞİ

SSK kapsamında doğum yapan kadınlara günlük geçici iş göremezlik ödeneği veriliyor. Geçici iş göremezlik ödeneği doğumdan önceki ve sonraki 8 haftayı kapsıyor. Sigortalı kadınlar isteği ve hekimin onay ile doğuma 3 hafta kalana kadar çalışması durumunda doğum izni, doğum sonrasına aktarılıyor.

ÖDEMEDEN FAYDALANMA ŞARTLARI

Analık sigortası kapsamında olanlara doğumdan önceki ilk 8 haftalık, çoğul gebelik hâlinde ilk 10 haftalık; doğumdan sonraki sürede ise ilk 8 haftalık çalışmadığı her güne geçici iş göremezlik ödeneği ödenebilmesi için;

Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması,

İstirahatli olduğu süre içinde iş yerinde çalışmamış olması, (Sigortalı kadının isteği ve hekimin onayı ile doğuma 3 hafta kalıncaya kadar çalışma durumu hariç)

İstirahatin başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin yitirilmemiş olması,

Doğum olayının canlı veya ölü olarak gerçekleşmiş olması, gerekmektedir.

ÇALIŞAN KADINA NE KADAR ÖDEME YAPILIYOR?

SSK’lı çalışan kadınlara doğum yardımı altında ödeme yapılıyor. Bu haktan yararlanmak isteyenlerin en az 90 gün sigorta primini ödemiş olması gerekiyor. Günlük brüt ücret ve bunun üçte ikisi anneye veriliyor. Asgari ücretli çalışan bir anneye 12 bin 454 TL veriliyor.