Ekonomi

Merkez Bankası korkutan açıklamayı yaptı! Buğday fiyatlarına zam yolda, temel gıda ürünleri de etkilenecek!

Türkiye’de son 20 yılın en yüksek enflasyon seviyesi 2022 yılında aydan aya rekor tazelerken, son olarak Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Nisan ayında yıllık enflasyon %69,97 olarak kaydedildi. Yükselen enflasyon ile birlikte temel gıda ürünleri de yüksek oranlarda zamlarla karşılaşırken, Merkez Bankası’ndan endişelendiren bir açıklama geldi. Piyasalara dair değerlendirmesini açıklayan Merkez Bankası, buğday tedarikinin son günlerde zorlaştığını belirtti. Yapılan açıklamada bu durumun temel gıda piyasasına yansıyacağı ifade edilirken, fiyatlarda yeniden zamların görüleceği de belirtildi. Vatandaşlar gelen açıklama sonrası endişeyle neler yapabileceğini düşünmeye ve araştırmaya başladı. Merkez Bankası’ndan gelen açıklamaya ilişkin detaylar…

Temel Gıdaya Zam Yolda

Covid-19 döneminde artışa geçen enflasyon rakamları, son dönemlerde de çok ciddi oranlarda yükselişe geçti. Bu süreçte özellikle de temel gıda ürünleri yüksek oranlı zamlarla karşılaşırken, vatandaşın alım gücü de ciddi ölçülerde düştü. Özellikle asgari ücretli çalışanlar geçim sıkıntısıyla mücadele ederken, Merkez Bankası’ndan gelen açıklama, gidişatın daha da kötü olacağını gözler önüne serdi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişimine başlamasıyla buğday fiyatlarında da hızlı bir artış yaşandı. Buğday fiyatlarının son 9 yılın zirvesine tırmanması, ülke genelinde üretim eksikliğinin olması ve TL’de yaşanan değer kayıpları gibi etkenlerle uzmanlar un, makarna ve ekmek fiyatlarına da zamların gelmeye devam edebileceğini ifade ediyor.

Merkez Bankası’ndan Buğday Açıklaması

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada “2020 yılında yaşanan kuraklık ve dolar kurunun dünya genelinde yükselmesi nedeniyle buğday fiyatları da her geçen gün yükselmeye devam ediyor. Bu durum uluslararası buğday tedarikinin de zor bir hal almasına neden oluyor. Özellikle dünya genelinde yaşanan endişeli hava makarna, ekmek, un, bulgur ve fırın ürünleri üzerindeki riskleri de canlı tutuyor. Teknik tahminlere göre yurtiçindeki buğday fiyatlarının yüzde 10 oranında artış göstereceği ve 4 aylık süreçte 6 puan civarında yeni bir artışın gözlemlenmesi bekleniyor.” ifadeleri yer aldı.