EkonomiGündem

Hiç böylesi olmamıştı: Petrol fiyatları artınca yüzde 150 zam geldiği açıklandı!

Küresel piyasalarda meydana gelen petrol krizi pek çok kaleme zam olarak yansımasına neden oldu. Petrol fiyatları pompa fiyatlarına zam olarak yansıyınca otobüs bilet fiyatlarına yüzde 150 oranında zam yapıldı. Detaylar haberimizde..

Yaklaşık hayatımızda 2,5 senedir devam eden koronavirüs pandemisi sonrasında ortaya çıkan küresel ve ekonomik kriz petrol fiyatlarının dalgalanmasına neden oldu. Dünya genelinde petrol fiyatları dalgalanmaya devam ederken ülkemizde akaryakıt fiyatlarına hemen hemen her gün zam gelmeye başladı.

YÜZDE 150 ZAM GELDİ

Özellikle eşel mobil sisteminin sona ermesi sonrasında akaryakıt fiyatlarına her gün zam haberleri gelmeye başladı. Durum bu şekilde olunca ne yazık ki otobüs firmaları da bilet fiyatlarına zam yapmaya başladı. Bilet fiyatlarına yüzde 150’ye yakın zam yapıldı.

OTOBÜSE YÜZDE 150 UÇAĞA YÜZDE 125 ZAM GELDİ

Konuya ilişkin açıklama Obilet CEO’su Yiğit Gürocak tarafından yapıldı. Gürocak, yaptığı açıklamasında özellikle tatil döneminde zamların vatandaşlar tarafından iyice hissedildiği belirtilerek otobüse yüzde 150 uçağa yüzde 125 oranında zam geldiğini belirtti.

Uzman isim açıklamasının devamında yüksek olan enflasyon rakamlarına da değinerek, enflasyonda en yüksek artışın ulaşım sektöründe olduğunu belirterek, artan maliyetlerle seyahatlerin azaldığını vurgulandı.

Buna rağmen bayram döneminde en çok bilet satışı yapılan şehirlerin ise Batman, Diyarbakır, Elazığ, Kahramanmaraş, Erzincan olduğu açıklandı.