Gündem

Son dakika: Efsane oyuncu hayatını kaybetti! İkiz Tepeler’in yıldız oyuncusuydu

The Day After Tomorrow ve İkiz Tepeler gibi yapımlarda oynayan Kanadalı ünlü oyuncu Kenneth Welsh’den acı haber geldi. Welsh’in 80 yaşında hayatını kaybettiği paylaşıldı. En çok Twin Peaks’teki (İkiz Tepeler) rolüyle hafızalara kazınan Kanadalı ünlü oyuncu Kenneth Welsh 80 yaşında hayatını kaybetti.

ÖLÜM NEDENİ AÇIKLANMADI

The Day After Tomorrow ve The Aviator gibi filmleriyle de hatırlanan başarlı oyuncunun Toronto’nun hemen dışındaki evinde öldüğü açıklanırken ölüm haberi oyuncunun menajeri Pam Winter tarafından duyuruldu. Ayrıca efsane oyuncunun ölüm nedeni henüz açıklanmadı.

Kanadalı Oyuncular Birliği tarafından yayınlanan mesajda “Ken, Kanada’nın tüm zamanların en iyi oyuncularından biriydi. Yüzlerce unutulmaz rolü canlandırdı. Hep çok özlenecek” ifadeleri kullanıldı.

KENNETH WELSH HAKKINDA

Peki efsane oyuncu 80 yaşında hayatını kaybeden Kenneth Welsh kimdir?

30 Mart 1942’de Edmonton’da doğan Welsh, Montreal’de Ulusal Tiyatro Okulu’nu bitirdi. Stratford Festivali’nde kariyerine başladı. Birçok Shakespeare oyununda rol aldı.

Daha sonra sinema ve TV yapımlarına yöneldi. Kanada’da birçok film ve dizide oynadı. 1998 yılında yayınlanan Edison: The Wizard of Light’ta Thomas Edison’ı canlandırdı ve Daytime Emmy’ye aday gösterildi.

Hafızalara kazınan rolleri arasında İkiz Tepeler’deki Windom Earle, The Day After Tomorrow’daki başkan yardımcısı ve The Aviator’da canlandırdığı Katharine Hepburn’ün babası rolü sayılabilir.

Oynadığı diğer filmler arasında Legends of Fall, Miracle, The Exorcism of Emily Rose ve Fantastic Four; Rise of the Silver Surfer sayılabilir.

Rol aldığı dikkat çeken diziler ise The X-Files (Gizli Dosyalar), Law & Order ve The Practice.

Ayrıca Lodge 49, Star Trek: Discovery ve CW tarafından yeniden çekilen Charmed’da da boy gösterdi.

Welsh son olarak önümüzdeki ay Amazon’un Prime platformunda yayınlanacak olan The Kids in te Hall’da oynadı.

Helena Bonham Carter’la birlikte oynadığı 1995 yapımı Kanada filmi Margaret’s Museum’daki rolüyle Canadian Genie Ödülü’nü kazanmıştı.

Welsh aynı zamanda ünlü müzisyen Devon Welsh’in de babası.