Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Devlet görülmemiş desteğini başlattı! e-Devlet üzerinden başvurana 65.000 TL veriliyor! Geri ödeme yok, hemen paranızı alın

Kendi işini kurmak isteyip de kuramayan eski hükümlü ve engelli bireylere müjdeli haber verildi ve e-Devlet üzerinden başvuru yaparak kurmak istenilen iş için 65 bin TL’ye kadar hibe desteği alınabileceği belirtildi. Peki bu destek için başvurular nasıl yapılacak? Detayaları kamupersoneli.net olarak okuyucularımızla paylaşıyoruz.

65 BİN LİRAYA KADAR DESTEK VERİLİYOR

Hibe desteği engelli ve eski hükümlülere verileceği belirtildi ve engelli bireylere 65 bin TL’ye kadar verilirken eski hükümlülere ise brüt asgarinin 15 katına kadar destek verilebildiği ifade edildi.

E devlet üzerinden yüzbinlerce kişinin yararlanabileceği haber verilirken bu destek için başvuru detayları da aktarıldı. Engelli ve eski hükümlü çalıştırmayan işverenlerden tahsil edilen idari para cezalarından; engellilerin mesleki eğitim ve rehabilitasyonu, işe ve işyerine uyumlarının sağlanması ve engelliler ile eski hükümlülerin kendi işini kurmaları için hazırlanacak projelere destek verildiği paylaşıldı.

10 HAZİRAN’DA BAŞVURU SON

Engellilerin ve eski hükümlülerin kendi işlerini kurabilmeleri adına hibe desteği projeleri tüm hızıyla devam ederken işe ve iş yerine uyumunun sağlanmasına yönelik projeler, engellinin iş bulmasını sağlayacak destek teknolojilerine yönelik projeler için başvuruların 10 Haziran’a kadar devam edeceği belirtildi.

Kendi işini kurmak isteyen engelli birey adaylarına e-devlet üzerinden 65 bin liraya kadar eski hükümlülere ise brüt asgari ücretin 15 katına kadar hibe desteği verilebileceği belirtilerek bu işi isteyen adayların elini biraz çabuk tutması gerekeceği ifade edildi. Bu destekten yararlanmak isteyen vatandaşlar 10 Haziran’a kadar başvuru yapabilir. Söz konusu başvurular ise e-Devlet üzerinden yapılacak.

BAŞVURU DETAYLARI

Başvuru yapacakların dikkat etmesi gereken durumlar da mevcut. Örnek olarak İl Müdürlüğü veya Hizmet Merkezlerine elden veya posta yolu ile yapılacak proje başvuruları kabul edilmeyecektir. Bununla beraber engellilere yönelik çalışma yapan bütün sivil toplum kuruluşları, işyerleri, üniversiteler, belediyeler ve kamu kurumları projelerini hazırlayıp 10 Haziran 2022 tarihi mesai saati sona erene kadar bulundukları illerdeki Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerine elden veya posta yoluyla teslim edebilecekleri paylaşıldı.

Bunun yanı sıra kendi işini kurmak isteyen eski hükümlülerin projelerini belirtilen tarihe kadar Adalet Bakanlığının ilgili birimleri aracılığı ile bulundukları illerdeki Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri aracılığı ile başvuru işlemlerini yapabilirler.