Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan asgari ücrete ikinci zam müjdesini verdi! Asgari ücrete 1.000 TL’ye yakın zam: İşte asgari ücret zam detayları

Milyonlarca çalışan enflasyon karşısında eriyen maaşlarına ikinci zammı istiyor. Bu noktada çeşitli açıklamalar yapılıyor ve asgari ücrete ikinci zam yapılıp yapılmayacağı konuşuluyor. Büyük bir heyecanla asgari ücrete 2 zam beklenirken konu hakkında çok sayıda açıklama yapılıyor. Aralık 2021 tarihinde yapılan açıklamaya göre asgari ücret 1 Ocak 2022’den itibaren zam yapılarak 4 bin 253 TL 40 kuruşa yükselirken bu tutar yapılan zamlar doğrultusunda oldukça fazla eridi. Milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren asgari ücrete zam konusunda flaş bir gelişme yaşandı.

YÜZDE 50 SEVİYESİNDE ZAM YAPILMIŞTI

Asgari ücrete zam konusu son dönemlerde pek çok kişi tarafından araştırılmaya devam ederken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan asgari ücret hakkında açıklamalarda bulundu ve “Asgari ücreti son 50 yılın en yüksek rakamı olacak şekilde yüzde 50 seviyesinde arttırdık” demişti.

ZAM YENİDEN ALEVLENDİ

Son dönemlerde peş peşe gelen zamlar sonrasında “Asgari ücrete zam gelecek mi?” sorusu çok sayıda vatandaş tarafından araştırılırken asgari ücrete ek zam konusu hakkında flaş gelişmeler yaşandı. İlk olarak bu zam konusu kapanmışken Nisan ayı enflasyonu açıklandıktan sonra asgari ücrete zam konusu yeniden alevlendi.

ERDOĞAN AÇIKLAMA YAPMIŞTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 1 Mayıs’ta önemli açıklamalarda bulunmuştu. Açıklamalarında asgari ücret hakkında da değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan işçi ve emekçilerin 1 Mayıs gününü tebrik ederek “İşçi kardeşlerimizi fiyat artışları karşısında ezdirmeme kararlılığımızın bir göstergesi olarak asgari ücreti son 50 yılın en yüksek rakamı olarak ifade edilecek şekilde yüzde 50 seviyesinde artırdık” ifadelerini kullanmıştı.

Açıklanan enflasyon oranlarından sonra gözler asgari ücret için Çalışma Bakanlığına çevrilirken Bakanlığın konu hakkında çalışmalar yaptığı bildirildi. Bununla beraber bu yıl asgari ücrete gelen rekor zam sonrasında 2. Bir zam için çeşitli kesimlerden farklı görüşler bulunduğu belirtildi.

ZAM MÜJDESİNİ VERDİ: GÖRÜŞÜLEBİLİR

Asgari ücrete temmuz ayında zam geleceği yönünde yüksek ihtimaller dışında, gelen bir zammın yıl sonuna kadar devam etmesini savunan kesimler de bulunuyor. Bununla beraber Cumhurbaşkanı Erdoğan daha önceki değerlendirmelerinde asgari ücrete 2. Zam konusuna kapıları kapatmıştı ancak Özbekistan ziyareti sonrasında “Temmuz’da asgari ücret artacak mı?” sorularına yanıt verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

“Vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştırmak için elimizden geleni yapacağız” diyen Erdoğan asgari ücret zammı hakkında görüşülebilir”

Tüm bunların yanı sıra asgari ücrete zam yapılması kararlaştırılırsa yapılan hesaplar doğrultusunda 1.000 TL’ye yakın zam yapılabileceği paylaşıldı. Bu konuda bir gelişme olduğunda okuyucularımızı anlık olarak haberdar edeceğiz.