Editörün SeçtikleriEkonomi

TBMM’den güzel haber: Asgari ücretle çalışana 2.125 TL bayram harçlığı!

Ülkemizdeki çalışanların yaklaşık olarak yüzde 70’i asgari ücretle geçimini sağlıyor. Asgari ücretle çalışanlara güzel haber geldi. Asgari ücretle çalışan vatandaşlara Kurban Bayramı’nda harçlık verilmesi üzerine teklif verildi. 2.125 TL bayram harçlığı gelişmeleri haberimizde..

TBMM Genel Kurulu’na gelen düzenlemeye göre asgari ücrete Kurban Bayramı sebebi ile 2 bin 125 TL bayram ikramiyesi verilmesi önerildi. Hüseyin Avni Aksoy tarafından sunulan teklif TBMM’ye sunuldu. TBMM’ye sunulan yasa tasarısı Plan ve Bütçe Komisyonu’na sevk edildi. Komisyona sunulan teklifin detayları kamuoyu ile paylaşıldı.

DETAYLAR PAYLAŞILDI

TBMM’ye gelen teklifin özeti şu şekilde açıklandı:

“Teklif ile, çalışanlara Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı’nda asgari ücret net tutarının yarısı kadar bayram ikramiyesi verilmesi amaçlanmaktadır.”

GEREKÇE

Kanun teklifinin gerekçesi şu şekilde açıklandı: 5510 sayılı sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası kanununun 18. ek maddesinin 1. fıkrasına göre: “Kurumca bu kanun ve ilgili mevzuat uyarınca gelir ve aylık ödemesi yapılanlara, ödemenin yapılacağı tarihte gelir ve aylık alma şartıyla, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı’nda 1100’er TL tutarındaki bayram ikramiyesi ödenir” denilmektedir.

Sunulan kanun teklifi ile emekli vatandaşlara verilen 1100 TL’lik bayram ikramiyesinin  asgari ücretin net yarısı kadar çalışan vatandaşlara da verilmesi istendi. İşte kanun teklifinin metni:

SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

MADDE 1 – 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun ek 18 inci maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Kurumca bu kanun ve ilgili mevzuat uyarınca gelir ve aylık ödemesi yapılanlara bayramın içinde bulunduğu ayda gelir ve aylık alma şartıyla , 4üncü maddenin birinci fıkrasının a ve c bentleri kapsamında sigortalı sayılanlara bayramın içinde bulunduğu ayda fiilen çalışmaları şartıyla, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramında içinde bulunan yıl için belirlenen asgari ücretin net tutarının yüzde 50’si oranında şeklinde değiştirilmiştir.

PEKİ, BUNDAN SONRA NE OLACAK?

Kanun teklifi TBMM’ye sunuldu. Konu önümüzdeki günlerde komisyonda görüşülecek. Memleket Partisi tarafından verilen teklif kabul edilirse, konu komisyonda görüşüldükten sonra TBMM Genel Kurulu’na gidecek. Burada onaylanan teklifin durumu belli olacak. Kabul edilirse, Kurban Bayramı’nda çalışanlara 2 bin 125 TL ikramiye verilecek.