Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Asgari ücretli çalışanların maaş hesabına 850 TL para yatırılıyor! Kimlerin hesabına para yatacağı az önce açıklandı

Ramazan Bayramı geldi ve geçti. Bayramdan sonra bayram süresince çalışan işçiler tarafından ödemeler araştırılmaya başladı. Çalışanlar bayram tatilini 9 gün olarak açıklanmasını beklerken tatil 3 gün olarak kaldı. Bunun yanı sıra bayram sürecinde kamu kurum ve kuruluşları izin yaparken özel sektörde bazı çalışanlar bayramda çalışmaya devam etti. Bayramda çalışan işçiler ise ne kadar mesai ücreti alacaklarını araştırmaya başladı.

EK MESAİ ÜCRETİ ALINACAK

Özel iş yerlerinde çalışan ve bayramda tatil olmasına rağmen çalışmaya devam eden işçilerin alacakları günlük ücret belli olurken bayram izninde mesai yapan işçilere günlük yevmiyesinin iki katı verileceği paylaşıldı. Bundan kaynaklı olarak günlük 141.7 TL alan bir asgari ücretli işçi bayramda çalıştığında bu ücretin iki katını alacak. Yani işçilere günlük ücret 283 TL olarak günlük ödeme yapılacak ve 3 günlük iznin tamamında çalışan işçiler toplam 849 TL para alacaklar.

ARİFE GÜNÜ YARIM İLAVE ALINACAK

Ramazan Bayramı 1 Mayıs Pazar günü başladı ve o tarihten itibaren resmi tatil olduğu için hiçbir işçi çalıştırılmaması, çalıştırıldığı durumda mesai ücreti alması zorunlu olduğu ifade edildi. Bunun yanı sıra arife günü de yarım gün mesai yaptı. Yani arife gününde de tam gün çalışan işçilere yarım gün ilave alacakları belirtildi.

AY SONUNDA YATIRILACAK

Söz konusu ek mesai ücretleri bayramdan hemen sonra işverenin durumuna göre ödenebiliyor. Ancak hesaplamalar ay sonunda yani diğer ay başında maaş gününde hesaplanıyor ve işçinin kendine maaşına eklenerek hesaplara yatırılıyor.