Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Ehliyeti olan herkese son dakika duyurusu yapıldı! 15 TL ödeyeceksiniz: Tamamen zorunlu oldu

Türkiye’de dijitalleşme süreci kimlik kartına da yansıdı. 1 Ocak 2016 tarihinden önce verilen ehliyetlerin yenilenmesi gereken süre daralıyor. Bu kapsamda Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden önemli bir uyarı geldi ve eski tip ehliyetlerin yenileme işleminin doğabilecek cezaların önüne geçilmesi için 2022 yılı bitmeden yapılması gerektiği ifade edildi.

YENİLEMEYENLER PARA CEZASI ÖDEYECEK

Kanuni süre içerisinde eski tip sürücü belgesini yenilemeyen kişilerin eski tip sürücü belgeleri geçerliliğini kaybettiği belirtildi ve eski tip sürücü belgesi ile araç kullanan kişilere; kolluk kuvvetlerince Karayolları Trafik Kanununun 39/3 maddesi gereği “Geçerlilik Süresi Dolan Sürücü Belgesi ile Araç Kullanmak ” fiilinden dolayı idari para cezası uygulanacağı vurgulandı.

Ehliyetini yenilemek isteyenlerin için son başvuru tarihi 31 Aralık 2022 olarak belirlendi. Bu tarihe kadar eski ehliyet kullanabilir. Ancak söz konusu tarihten sonra geçerli olmayacak. Ehliyet yenileme randevusu Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü internet sitesi nvi.gov.tr üzerinden veya ALO 199 hattından alınabilir.

31 ARALIK’A KADAR YAPILMASI GEREKİYOR

Vatandaşların eski tip kimliklerini yenilemesi gereken süre 31 Aralık’ta dolacak. Kimlik Belgesi, sürücü sağlık raporu, sürücü belgesi değerli kâğıt ve harç bedeli, vakıf payı, 1 adet biyometrik fotoğraf, kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan, adli sicil belgesi (Elektronik ortamda sistemden kontrol edilmektedir. Ayrıca E-devlet üzerinden temin edilebilir.) gibi evraklar ile ehliyet yenileme işlemlerinin yapılabileceği ifade edildi.

15 TL PARA ÖDENECEK

Eski tip ehliyetini yeni tip ehliyet ile değiştireceklerin ödeyecekleri ücret: 13+2 TL’dir. Yeni tip ehliyetlerini yenilemek isteyenlerin, kaybedenlerin veya çaldıranların ödeyecekleri ücret: 280+60 TL’dir.