Editörün SeçtikleriEmlak

Maaşı 5 bin 263 TL altında olan herkesi kapsıyor!

Ülkemizde çalışanların büyük bir kısmı asgari ücret ile geçimini sağlıyor. Son dönemlerde çeşitli kalemlere gelen peş peşe zamlar karşısında vatandaşlar ne yapacaklarını bilemez hale geldi. Bunun üzerine Memur Sen tarafından da önemli bir açıklama geldi. Memur Sen yaptığı açıklamasında Nisan ayında açlık sınırını 5 bin 263 TL olarak açıklandı.

Yapılan zamlar vatandaşların alım gücünü iyice düşürdü. Buna göre olarak enflasyon rakamları da artmaya devam ediyor. TÜİK’in açıklamış olduğu resmi rakamlara göre Nisan ayında gerçekleşen enflasyon yüzde 7,25 olarak açıklanırken yıllık enflasyon yüzde 69,96 olarak kayıtlara geçti.

ENFLASYON ORANINDA ARTMASI TALEP EDİLİYOR.

Öte yandan açıklanan rakamlar doğrultusunda memur sendikası memur maaşlarına eşel mobil sistemin uygulanmaya başlamasını ve bununla birlikte memur maaşlarının aylık olarak açıklanan enflasyon oranında artmasını talep ediliyor.

AÇLIK SINIRI ASGARİ ÜCRETTEN FAZLA

Açıklanan rakamlara göre Nisan ayına ait sınırı da belli oldu. Memur Sen tarafından yapılan açıklamaya göre 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 5 bin 263,9 TL olarak açıklanırken, yoksulluk sınırı 14 bin 534,9 TL olarak belirtildi.

EN ÇOK ZAMLANAN ÜRÜN

Yapılan açıklamanın devamında Nisan ayında en çok zamlanan ürün kuru soğan olarak açıklandı. Yüzde 69,3 kuru soğanı yüzde 45,27 ile marul, yüzde 42,26 artışla domates takip etti.