Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

TBMM’den beklenen asgari ücret açıklaması geldi!

Tüm Türkiye asgari ücrete ilişkin açıklamaları yakından takip ediyor. Konuya ilişkin son dakika gelişmesi yaşandı. TBMM Plan – Bütçe Komisyon Başkanından asgari ücret açıklaması geldi. Bir süredir gündemde olan asgari ücrete ilişkin açıklamalar TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve AK Parti Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz, tarafından peş peşe geldi.

Yılmaz, yapmış olduğu açıklamasında, “Asgari ücretle ilgili değerlendirmenin ne zaman yapılacağını göreceğiz. Hükümetimiz başından beri hiçbir zaman ücretleri enflasyona ezdirmedi” dedi.

ERDOĞAN AÇIKLAMIŞTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde merakla beklenen asgari ücrete ilişkin açıklamalarda bulunmuştu. Erdoğan yaptığı açıklamasında şu ifadeleri kullanmıştı:

“Şu anda daha üçüncü aydayız. Yıl ortasına geldiğimiz zaman zaten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanım da önüme mevcut durumu getirir. Zaten Vedat Bey sendikalarla bugüne kadar samimi görüş alışverişinde bulunmuştur. Yapılacak görüşmeler neticesinde de yıl ortasında böyle bir değerlendirme gerektiğinde biz kesinlikle vatandaşımızdan, hele hele işçimizden böyle bir şeyi esirgemeyiz. Veren el alan elden hayırlıdır”

ASGARİ ÜCRETE 2. ZAM AÇIKLAMASI GELDİ

AK Parti Genel Yardımcısı Hamza Dağ ise heyecan yarattığı açıklamasında, “Gelen verilere göre enflasyon altında bir durum ortaya çıktığını görürsek müdahaleden kaçınmayız” ifadelerini kullanmıştı.

Şimdi de açıklama TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı, AK Parti Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz asgari ücrete 2. Zam açıklamasına ilişkin şunları söylemişti:

“Asgari ücretle ilgili değerlendirmenin ne zaman yapılacağını göreceğiz. Hükümetimiz başından beri hiçbir zaman ücretleri enflasyona ezdirmedi”

“Bir süre daha enflasyon ile yaşayacağız. Ama hükümetimiz bu enflasyon ile mücadele ederken bir yandan da dar kesimlileri enflasyona ezdirmemeye çalışıyor. KDV indirimleri yapıldı, emekliye memura zamlar yapıldı. Şimdi yıl ortasında da zam yapılacağını duyuyoruz.”