EkonomiGündem

Büyük patlama yaşandı: Kimse yer bulamıyor! Yüzde 98e ulaştı..

Büyük patlama yaşandığı ifade edildi. İstanbul’daki otellerde yer bulunamadığı açıklandı. Doluluk oranı yüzde 98’lere ulaştı. İTO Başkanı Şekib Avdagiç yaptığı açıklamasında rezervasyonlara göre mayıs ayındaki İstanbul’daki otellerde neredeyse hiç yer kalmadığı açıklandı. Açıklamada, “Birçok otel şimdiden dolmuş durumda ve toplam doluluk oranı yüzde 98’lere vardı. Haziran ve temmuz ayı için de bu ilginin devam ettiğini görüyoruz” ifadelerini kullandı.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, “Türkiye’de fiyatların bu kadar hızlı artmasını gerektirecek bir durum olmadığını düşünüyoruz. Burada enflasyondaki hızlı gidişatı dikkate alarak ileriye yönelik realist olmayan artışların yapılmaması gerek. Bu noktada üreticiden tüketiciye tüm taraflara sorumluluk düşüyor. Herkesin üzerine düşeni yapması lazım. Eğer süreci doğru yönetirsek, enflasyonu önce yataya döndürüp sonra düşüşe geçirebiliriz” ifadelerini kullandı.

ÖLÜ SEZON OLMASINA RAĞMEN DOLU

Avdagiç, İstanbul’da mart ayının ölü sezon olduğunu ancak bu dönemde bile otellerde doluluk oranının yüzde 92’yi bulduğunu bu oranın salgın öncesinde bile olmadığını söyledi.

ARABİSTAN’DAN 250 BİN TURİST GELECEK

Suudi Arabistan’dan 250 bin turist geleceğini aktararak, şunları söyledi:

“Şu andaki rezervasyonlara göre, mayıs ayında İstanbul’da otellerde yer bulamayacaksınız. Birçok otel şimdiden dolmuş durumda ve toplam doluluk oranı yüzde 98’lere vardı. Haziran ve temmuz ayı için de bu ilginin devam ettiğini görüyoruz. Sanayi tarafına baktığımızda, orada zaten bir problem yok. Diğer taraftan son dönemde herkesin gündeminde iki konu var; elektrik ve doğal gaz faturaları… Birim fiyatlar kısa sürede birkaç katına çıktı ama bu bütün dünyada bu şekilde gerçekleşti. Önümüzdeki iki çeyrek için petrolde 135 dolar seviyeleri konuşuluyor. Yapılan çalışmalara da baktığımızda, Rusya-Ukrayna savaşının da tetiklemesi ile emtiada ulaşılan fiyatların kısa vadede geri gideceğine dair bir emare yok”