Ekonomi

Vakıfbank devlet destekli konut kredisi sunuyor: Konut kredisinde faiz yüzde 0,88’e kadar düştü!

Ev sahibi olmak isteyen birçok vatandaş, özellikle pandemi sürecinde hızla yükselişe geçen konut fiyatları sonrasında bu plan ve isteklerini ileri bir tarihe ertelemek durumunda kaldı. Ancak bu süreçte Türk Lirası değer kayıpları yaşarken, konut fiyatlarıyla birlikte neredeyse tüm ürün, hizmet ve mallar da yüksek oranlı zamlarla karşılaştı. Yani önceki dönemde zor olan ev alma süreci, hızla yükselen enflasyon sonrası artık çok daha zor bir hale geldi. Ancak bir devlet bankası olan Vakıfbank, belli koşullar altında, şartları karşılayan vatandaşlara, kolayca konut sahibi olabilmeleri için %0,88 faiz oranı ile konut kredisi imkanı sağlıyor. İşte detaylar…

Vakıfbank’tan Devlet Destekli Konut Kredisi

Vakıfbank, kentsel dönüşüm kapsamında düşük faizle konut kredisi olanağı sağlıyor. 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun kapsamında afet tehdidi olan ya da afet riski altında olan yapıların kentsel dönüşüm dahilinde olması için bankalar uygun faizli konut kredisi desteği sağlayabiliyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı desteğiyle sunulan konut kredisi paketinde, yüksek limitlerde ve devlet faiz destekli finansman hizmeti yer alıyor.

Kimler Düşük Faizli Konut Kredisi Alabilir?

Devlet destekli ve düşük faizli konut kredilerinden risk altındaki konutlarını yeniden inşa etmek isteyen hak sahipleri, riskli yapılarda en az 1 yıldır ikamet eden kiracılar ya da sınırlı ayni hak sahipleri ve bulundukları bina risk altında olduğu için farklı bir konut almak isteyen mülk sahipleri yararlanabiliyor.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Faiz Oranları ve Azami Tutar

Belirlenen kapsamlardaki hak sahiplerine, kentsel dönüşüm kapsamında değerlendirilen konutları nedeni ile düşük faiz oranlı konut kredisi desteği sunuluyor. Vakıfbank’ın sunduğu bu kredide faiz oranları, binanın enerji verimlilik seviyesine göre değişebiliyor. A sınıfı verimliliği olan konutlarda %0,88 faiz oranı, B sınıfı verimliliği olanlarda %0,92 faiz oranı ve standart konutlarda %0,96 faiz oranı sunuluyor. Hak sahipleri 200 bin TL’ye kadar bu krediden yararlanabiliyor. Farklı konutlar adına bir hak sahibi en fazla 5 kredi, yani azami olarak 1 milyon TL kredi kullanabiliyor.