Ekonomi

Vakıfbank’tan devasa bir kredi adımı geldi! Vakıfbank Genel Müdürü tüm detayları açıkladı

Türkiye’nin en büyük ve en köklü bankaları arasında yer alan, bir devlet bankası olarak ürün ve hizmetlerini sunan Vakıfbank, dev bir kredi adımı attı. Yüz binlerce vatandaşı çok yakından ilgilendiren bu adımla birlikte Vakıfbank’tan yapılan açıklamaya göre banka 199,5 milyon dolar ve 738,7 milyon Euro olmak üzere toplamda 1 milyar dolarlık sendikasyon kredisi temin etti. Bir banka önderliğindeki bir grup banka tarafından açılan yüksek miktardaki kredi anlamına gelen sendikasyon kredisi adımı sonrasında Vakıfbank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Söz konusu sendikasyon kredisine 16 ülkeden toplamda 37 banka dahil oldu. İşte detaylar…

Ülkeye 2022’de 500 Milyon Dolardan Fazla Taze Kaynak Girdi

Abdi Serdar Üstünsalih konuya ilişkin açıklamasında “Sendikasyon kredisi dışında post-finansman ve bilateral krediler olmak üzere farklı yapılar ile 2022 yılının başından bugüne, ülkemize 500 milyon doların üzerinde taze kaynak getirdik. Bu rakamın büyüklüğü bir eurobond ihraç büyüklüğüne denk gelmesi bakımından oldukça önemli” sözlerini dile getirdi.

Kredide Maliyet Hesabı Belli Oldu

16 ülkeden 37 bankanın katılımı ile Vakıfbank 199,5 milyon dolar ve 738,7 milyon Euro olmak üzere toplamda 1 milyar dolarlık sendkasyon kredisi sağladı. Böylece Vakıfbank, geçtiğimiz yılın aynı döneminde sağlanan 237,5 milyon dolar ve 691,3 milyon Euro tutarındaki krediyi %100’den fazla oranda yenilemiş oldu. Yapılan açıklamalara göre söz konusu 367 gün vadeli kredinin dolar maliyeti; SOFR + yüzde 2,75, Euro maliyeti ise euribor + yüzde 2,10 olarak gerçekleşti.

Vakıfbank Sendikasyon Kredisini Yüzde 100’ün Üzerinde Yeniledi

Vakıfbank Genel Müdürü Üstünsalih “Milli ekonomimize en çok yurtdışı kaynak sağlayan banka olmanın gururunu yaşıyoruz. Küresel ve bölgesel değişkenliklere rağmen sendikasyon kredimizi yüzde 100’ün üzerinde yeniledik. Başarıyla tamamlanan bu süreç, güçlü muhabir ağımızın ve muhabir bankalarımızla süregelen uzun soluklu ilişkilerimizin bir yansımasıdır” dedi.