Editörün SeçtikleriEkonomi

Altın Resmen Eriyor! Ünlü Ekonomistten Bomba Açıklama

Altın fiyatları yeni haftanın ilk iş gününe değer kaybıyla başladı. Gram altının 900 liranın altına gerilemesiyle birlikte İslam Memiş’ten önemli açıklamalar geldi.

Geçen haftanın son işlem gününde, ons fiyatı ve dolar kurundaki artışa paralel değer kazanan altının gram fiyatı, günü yüzde 0,9 yükselişle 905,2 liradan tamamladı. Altının gram fiyatı, yeni haftaya düşüşle başlamasının ardından saat 17:20 itibarıyla 904,57 liradan işlem görüyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 1.511,00, Cumhuriyet altını da 6.017,00 liradan satılıyor. Gram altın sabah saatlerinde 899 liradan alıcı bulmuştu.

Cuma günü yükseliş eğiliminde hareket eden altının ons fiyatı, günü yüzde 0,3 artışla 1.883,4 dolardan tamamlamasının ardından şu dakikalarda yüzde 0,6 azalışla 1.872,1 dolardan işlem görüyor.

Altının Ons Fiyatı Geriledi

Analistler, devam eden jeopolitik riskler ve Çin’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını tedbirlerinin enflasyonist baskılara ilişkin endişeleri artırmasının yanı sıra ABD Merkez Bankası’nın (Fed) enflasyonla mücadelede başarısız olabileceği ve daha şahin politikaların gerekebileceği beklentisi ile altının ons fiyatının gerilediğini bildirdi.

İslam Memiş’ten Açıklama Geldi

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş de ‘dövizle borçlanmayın’ dedi yukarı yönlü kur ataklarının yaşanabileceğini açıkladı. Memiş şunları söyledi:

-Konut ve ihtiyaç kredilerinde yukarı yönlü hareketler görebiliriz. Emlak fiyatları da yükselebilir.

-Gram altın ve gram gümüşün yeni rekorlarla karşımızda olmasını kuvvetli görüyorum. Dolar tarafındaki yükseliş öngörüm beraberinde gram altın ve gümüşte yükselişlere de destek verecektir.

-Temmuz aylarında 1200’lü rakamlar benim için sürpriz olmaz. Düğün yapacak olanlar 900’lü seviyeleri değerlendirmeli.

-Ekranda görmüş olduğunuz fiyatlardan altın alamıyorsunuz. Makasa aralığına dikkat edilmeli. Altın olarak borçlanılmamalı. Altın ihtiyacınız varsa süreyi uzatmamak gerekiyor.

-Altın yükseldi altın yatırımı yapamıyoruz diyenlere gümüşü işaret ediyorum. Gümüş altından fazla kazandırıyor.