Editörün SeçtikleriEkonomi

Mayıs ayı ödemeleri başladı! 1150 TL ve 206 TL hesaplara yatırılmaya başladı! Kimliğinizle PTT’ye gitmeniz yeterli!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı vatandaşları yakından ilgilendiren önemli açıklamalarda bulunmaya devam ediyor. Elektrik ve doğal gaza gelen zamlardan sonra bakanlık ayrıntıları kamuoyu ile paylaşarak destek verdiğini duyurdu. Buna göre mayıs ayı ödemeleri başladı! 1150 TL ve 206 TL hesaplara yatırılmaya başladı. Kimliğinizle birlikte PTT’ye gittiğinizde ödemelerinizi alabilirsiniz. İşte desteğe ilişkin merak edilenler..

Türkiye genelinde yaşayan ve ihtiyaç sahibi olan ailelere destek ödemeleri devam ediyor. Aile ve sosyal Hizmetler Bakanlığı belirtilen desteklere ilişkin ödemelerin PTT aracılığı ile yapılacağını belirtti. Resmi internet sayfası üzerinden aktarılan detaylar şu şekilde:

KİMLER YARARLANABİLECEK?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hazırlanan elektrik faturası yardımı hane başına veriliyor. Aylık düşen ortalama kazancın asgari ücretin 3’te 1’inden düşük olması gerekiyor.

Bununla birlikte evde kişinin kronik rahatsızlığı olması durumunda belirtilen yardımdan + yüzde 5 daha fazla yararlanabilecek. Yardımların miktarı değişmekte olup, en düşük miktar 137 TL olmaktadır. Hane içerisinde ki kişi sayısı yardımın miktarını değiştirmektedir.

DOĞALGAZ YARDIMI

Elektrik faturası gibi, doğal gaz yardımı da yapılmaktadır. Bakanlık yıllarca ailelere kış aylarında kömür yardımı yaptı. Ancak yapılan son açıklamalarla birlikte doğalgazlı evlerde oturan ailelere de fatura desteği verileceği belirtildi.

Bu destekten yararlanmak için kişi başına düşen aylık ortalama kazancın asgari ücretin 3’te 1’inden düşük olması gerektiği belirtildi. Aynı şekilde kronik hastalar da bu yardımdan yararlanabilecek.

Desteğin miktarı 150 TL ile 1150 TL arasında değişebilecek. Kronik hastalara yüzde 5 daha fazla yardım verilecek.

BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?

Başvuruda bulunmak isteyenler için başvuruların şahsen ya da online olarak yapılabilecek. E-Devlet üzerinden online başvurular alınabilecek olup, Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine ya da Sosyal Yardımlaşma ve dayanışma Vakıflarına giderek de başvuru yapılabilecek.