Ekonomi

Öğrencilere yardım parası 1.611 TL ödenmeye başlandı! İlkokul, ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerine 1.611 lira veriliyor

Sosyal devlet anlayışında olan devlet ödeme yapmaya devam ediyor. Gelen son habere göre yakıt, meslek edinme, gıda, barınma gibi ödemeler dışında devlet öğrencilere de ödeme yapıyor. Bu kapsamda öğrencilere yardım parası ödenmeye başladığı duyuruldu. İlkokul, ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerine 1.611 TL verileceği açıklandı. Detaylar haberimizde..

BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?

Öğrencilere verilen 1.611 TL destek için başvuruların nasıl ve nereye yapılacağı merak konusu oldu. Öğrencilere verilen bu ödemeler ailelerin ihtiyaç durumuna göre veriliyor. Bu şekilde artan bu ekonomik kriz döneminde bir nebze de olsa ailelerin yükünün hafifletilmesi amaçlanıyor. Desteklerden yararlanmak isteyen vatandaşlar Kaymakamlıklara bağlı SYDV şubelerine okur parası başvuru dilekçesi vermesi yeterli olacak.

YARDIMLARIN MİKTARI DEĞİŞEBİLİYOR

Devlet tarafından öğrencilere verilen yardım miktarları değişkenlik gösterebiliyor. Ülkemizde çeşitli kurum ve kuruluşlar öğrencilere genellikle karşılıksız destek vermeye devam ediyor. Kuruluşların yaptığı ödeme en az 50 TL en çok 5 bin 394 TL olmak şekilde öğrencilere veriliyor. Ödeme miktarı öğrencinin ilkokul, ortaokul, lise ve üniversitede olmasına göre değişkenlik gösteriyor.

HER YIL OCAK VE TEMMUZ AYINDA YENİDEN BELİRLENİYOR

Bakan Yanık öğrencilere verilen 1.611 TL’lik yardım için şu açıklamayı yapmıştı:

“SED hizmetimiz ile ihtiyaç sahibi ailelerimizin aile bütünlüğünü korumayı hedefliyoruz. Ekonomik nedenlerle çocuklarımızın ailelerinden uzaklaşmalarının, farklı ortamlarda büyümelerinin önüne geçerek onların kendi aileleriyle bir arada, sağlıklı bireyler olarak yetişmelerini önemsiyoruz. SED ile ihtiyaç sahibi aileler çocuklarının başta eğitim olmak üzere diğer ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Aynı zamanda çocuklarımıza sosyal ve kültürel faaliyetlere katılma imkanı da sağlıyoruz. SED miktarı her yıl ocak ve temmuz aylarında yeniden belirleniyor. İhtiyaç sahibi ailelerimizin çocukları için ödediğimiz ortalama SED miktarını bu ay 1259 liradan 1611 liraya yükselttik. Ocak ayında ailelerin hesabına toplam 234 milyon 666 bin TL yatıracağız”