Gündem

Düşüşleri fırsat bilen El Salvador yine sahnede! Bitcoin fiyatı sert düştü, El Salvador dipten topladı!

Kripto para piyasaları son dönemlerde sert düşüşlerle karşı karşıya kaldı. Kasım ayından bu yana, uzun soluklu bir düşüş eğiliminde olan Bitcoin (BTC) ve kripto para piyasaları, geçtiğimiz hafta gelen sert düşüşlerin ardından, yeni haftaya daha sert düşüşlerle başladı. Bitcoin Kasım 2021’de 69 bin dolar ile tüm zamanların fiyat rekorunu kırmıştı. Daha sonra düşüşe giren Bitcoin, geçtiğimiz hafta 33 bin dolar bandına kadar sarkmıştı. Yeni hafta açılışında ise Bitcoin 30 bin dolar bandına kadar geriledi. Bitcoin fiyatındaki bu gerileme, Bitcoin’i yasal para ilan eden El Salvador için bir alım fırsatı oluşturdu. El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, düşüşlerde 500 Bitcoin aldıklarını açıkladı.

El Salvador Bir Kez Daha Bitcoin Aldı

Orta Amerika’nın en küçük ülkesi konumunda bulunan El Salvador, geçtiğimiz yıl Haziran ayında Kongre’de Bitcoin yasa tasarısını kabul etmişti. Haziran’da oy çokluğuyla kabul edilen tasarı, Eylül 2021’de resmi olarak yürürlüğe girdi ve 7 Eylül 2021’den bu yana El Salvador’da insanlar Bitcoin’i yasal para birimi olarak kullanabiliyor. Tüm dünyanın dikkatini çeken ve başta bazı Latin Amerika ülkeleri olmak üzere bazı ülkeleri de arkasından sürükleyen El Salvador, bu süreçte birçok kez rezervlerine Bitcoin de ekledi. Daha önce de BTC satın alan El Salvador, son düşüşleri de alım fırsatı olarak değerlendirdi.

El Salvador Devlet Başkanı Bukele Açıkladı

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, Twitter’dan yaptığı açıklamada 500 Bitcoin daha aldıklarını açıkladı. Bukele yaptığı açıklamada, ortalama 30 bin 744 dolar fiyat seviyesinden 500 Bitcoin’i daha rezervlerine eklediklerini duyururken, bunun bir “dip alımı” olduğunu da belirtti. El Salvador, daha önce Bitcoin fiyatında düşüşler görüldüğü farklı zamanlarda da Bitcoin alımı gerçekleştirmişti. El Salvador, 22 Ocak tarihinde Bitcoin’in 36 bin doların altına inmesiyle birlikte 410 adet Bitcoin satın almıştı.