Gündem

Fed kararı altın fiyatını nasıl etkiledi, altın yükselmeye devam edecek mi?

Küresel ekonomi piyasalarında gözler uzun bir süredir ABD Merkez Bankası’nın (Fed) açıklayacağı faiz kararındaydı. Fed, 20 yıl sonra ilk kez politika faizinde 50 baz puanlık artış kararı aldı. Fed’in enflasyon ile mücadele kapsamında aldığı faiz artırım kararı sonrasında küresel piyasalarda ABD doları gelen taleple birlikte güç kazanmaya başladı ve dolar fiyatında dalgalanmalar oluştu. Yurtiçi piyasalarda dolar/TL kurundaki dalgalanmalardan etkilenen gram altın fiyatı ise yönünü yukarı çevirdi. Doların risk varlıklarına ters yönlü etkisine karşın altın fiyatlarındaki yükseliş, yurtiçi piyasalarda da etkisini gösterdi. 10 Mayıs Salı yurtiçi piyasalarda altın fiyatlarında son durum…

Altın Fiyatlarında Küresel Etkenler

Fed, 2002’den bu yana ilk kez 50 baz puanlık faiz artırım kararı aldı. ABD’de enflasyonun %8’in üzerine çıkarak 40 yıllık zirvesini yenilemesi, Fed’i enflasyonla mücadelede harekete geçirdi ve bu kapsamda Fed, 2022’de parasal sıkılaştırma politikası uygulayacağını açıkladı. Bu politikanın ilk adımları faiz artışlarıyla gelirken, doların bu hamlelere bağlı güç kazanması, risk varlıklarında aşağı yönlü hareketleri tetikledi. Kripto paralarda ve hisse senedi piyasalarında sert düşüşler görülürken, altın fiyatlarında ise yukarı yönlü hareketler başladı.

Altın Fiyatlarında Son Durum

Fed’in aldığı kararın yanı sıra altın fiyatlarında jeopolitik riskler, Rusya ile Ukrayna arasında devam eden savaş, Çin’de devam eden Covid-19 salgını ve buna bağlı alınan tedbirler etkisini gösterdi. Enflasyonist baskılara karşın endişeler artarken, piyasalarda azalan risk iştahı yatırımcıyı altın gibi güvenli limanlara yönlendirdi. Artan talep, altın fiyatlarına yükselişlerle yansımaya başladı. Güne yükselişlerle başlayan gram altın fiyatı, gün içinde 908 TL seviyesine ulaştı. Gram altın dün günü %0,6 oranda azalışla 899 TL’de tamamlamıştı. Diğer yandan 10 Mayıs Salı günü çeyrek altın ise 1.489 TL (satış) ve cumhuriyet altını da 6 bin 082 TL (satış) fiyatlarına ulaştı.