Ekonomi

Tarım ve Orman Bakanı duyurdu: Ankara Keçisi üreticilerine verilen destekler yüzde 100 artırıldı!

Türkiye’de, kuraklık ve iklim şartlarından kaynaklı nedenlerle tarımsal faaliyetlerde üretimin etkilenmesinden dolayı çiftçilere bakanlık destekli ödemeler gerçekleştiriliyor. Öte yandan Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı olan ve tarımsal faaliyetlerde bulunan vatandaşlara, mazot ve gübre desteği gibi desteklerin yanı sıra, ürettiği ürünün çeşidine göre de ödemeler yapılıyor. Toprak analiz ödenekleri gibi ödemeler de devam ederken, Tarım ve Orman Bakanlığı bu kez de Ankara keçisi üreticilerine verilen destekle ilgili müjdeyi duyurdu. Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişçi, Geleneksel Ankara Tiftik Keçisi Festivali’ne katıldı ve burada, Ankara Keçisi üreticilerine verilen destek miktarının yüzde 100 oranda artırıldığını duyurdu. İşte detaylar…

Ankara Keçisi Yetiştiricilerine Verilen Destek Artırıldı

Tarım ve Orman Bakanı Kirişçi, Geleneksel Ankara Tiftik Keçisi Festivali’nde yaptığı açıklamada “Oğlak tiftik desteğimiz bildiğiniz gibi 35 lira iken bugün itibariyle 70 lira olarak ilan ediyor. Anaç tiftikle ilgili 30 lira olan desteğimizi de 60 lira olarak ilan ediyoruz” sözlerini dile getirdi. AK Parti Güdül İlçe Başkanlığı ile Güdül Belediyesi ziyaretlerinin ardından festivale katılan Bakan Kirişçi, Türkiye’de kültürel eserlerin yok edildiği ve görmezden gelindiği sürecin geride bırakıldığını belirtti. Güdül’de vatandaşların bazı yapıları restore ettirdiğine şahit olduğunu ifade eden Kirişçi, bunun kendisini mutlu ettiğini de söyledi.

Bakan Kirişçi’nin Açıklamaları

Kırsalın üretim için vazgeçilmez olduğunu söyleyen Kirişçi, üretime devam eden üreticiler için bakanlığın her türlü desteği vermeye devam ettiğini dile getirdi. Kirişçi açıklamasında “Ankara Keçisi de tıpkı eski eserlerimiz gibi yeniden hayat buldu. Keçimizle ilgili bakanlık olarak bu zamana kadar verdiklerimizin daha fazlasını vererek bu üretimi desteklemeyi sürdüreceğiz” dedi. Kirişçi, Ankara keçisi üreticilerine verilen desteğin artırılmasına ilişkin olarak “Böylelikle yüzde 100 destek artışı Ankara Keçisi yetiştiricisi kardeşlerimize hükümet olarak sağlamış oluyoruz” dedi.