Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Aile Bakanlığı ödemeleri başladı: T.C. sonu 0,2,4,6,8 olanların hesabına 1.100 TL yatırıldı: e-Devletten bakıp PTT’den paranızı alın

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından çeşitli destek ödemeleri yapılırken panemi sosyal destek ödemelerinin de devam etiği bildirildi. Bu ödemeler hakkında detaylar hala paylaşılırken Aile Bakanlığı tarafından ödemeler yapılıyor. Bu ödemelere ilişkin ilk etapta 1.000 TL ödeme yapılıyordu ve daha sonra bu ödemeler 1.100 TL’ye kadar çıkmıştı. Bu ödemeler için e-Devlet üzerinden başvuru yapılıyor ve bu başvuru sayfası üzerinden başvuru sonucu da sorgulanabiliyor. Ayrıca ödemeler için banka hesabını vermeyenler paralarını PTT şubeleri üzerinden de alabiliyorlar.

BAŞVURU GÜNLERİ

Destek başvurusu yapacak olan vatandaşlar için başvuru günleri hafta için T. C. Kimlik Numarasının son hanesine göre belirlenen günlere ayrıldı. Bununla beraber hafta sonları kısıt olmadan herkes başvuru yapabiliyor. Konu ile ilgili olarak T. C. sonu 0 olanlar Pazartesi, 2 olan Salı, 4 olan Çarşamba, 6 olan Perşembe, 8 olan ise Cuma günü destek için başvuru yapabiliyor.

BAŞVURU DETAYLARI

Bunun yanı sıra aile geçiminde zorluk yaşayan vatandaşlar ise SYDV’ler üzerinden farklı yardımlar için başvuru yapabilirler. Söz konusu destekler kişi bazlı değil hane bazlı ödeniyor. Bundan dolayı aynı aileden birden fazla başvuru yapıldığında tek bir başvuru değerlendirmeye alınacaktır.

KİMLERE ÖDEME YAPILMAZ?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bu destekten kimlerin yararlanabileceği hakkında bir duyuru yayımlandı. Bu duyuruda aşağıdaki kişilere para ödemesi yapılmayacağı aktarıldı:

Salgın Sosyal Destek Programı Faz-1 ve Faz-2 kapsamında verilen 1.000 liralık nakdi destekten faydalanmış olanlar,

4A’lı kamu işçileri,

4C kapsamındaki memurlar,

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) gelir veya aylık alanlar (emekliler),

İşkur’dan işsizlik ödeneği olanlar,

İşkur Kısa Çalışma Ödeneği’nden faydalananlar.

ÖDEMELER BAŞLADI

Söz konusu ödemeler hak sahiplerinin hesabına bugün itibari ile yatmaya başladı. Bu ödemeler banka hesapları üzerinden alınabildiği gibi PTT üzerinden de paralar alınabilir.