Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Sonunda beklenen ödemeler başladı! T.C’sinin sonu 1,3,5,7,9 olanların hesabına 1.298 TL yatırıldı

Yüz binlerce kişinin beklediği paralar hakkında bir duyuru yayımlanarak detaylar paylaşıldı. Bu duyuruda ödemelerin yapıldığı belirtildi ve bu ödemelerin ayrıntıları da aktarıldı. Bu ödemeler için kimlikle e-Devlet üzerinden başvuru yapılabildiği belirtildi. Konu ile ilgili olarak yaşlılık ve engelli aylığı ödemeler yapıldı. Aile Bakanı Derya yanık bu ödemeler hakkında bir açıklama yaptı. Bakan Yanık ödemelerin yapıldığını belirtti. e-Devlet üzerinden yaşlılık aylığı veya engelli aylığı başvurusu yapılabilir. Başvurusu kabul edilenler ise aylık ödeme alabiliyorlar. Bu ödemeler ise hak sahipleri tarafından PTT üzerinden alınabiliyor.

PTT ÜZERİNDEN PARALAR ÇEKİLECEK

Konu ile ilgili olarak Bakan Yanık açıklamalarında Nisan ayı içerisinde yaklaşık 835 milyon TL tutarında yaşlı aylığı ödemesi yapıldığını belirtti ve 653 milyon lira engelli aylıklarının da hak sahiplerinin hesaplarına yatırıldığını belirtti. Hala ödemelerini almayan vatandaşlar ise PTT’ye giderek paralarını alabilecek. Bu destek ödemeleri 29 Nisan itibari ile hesaplara yatırıldı. Bu ay sonunda da Mayıs ödemeleri hesaplara geçecek. PTT üzerinden kimlik ile bu paralar çekilebilecek.

Bakan Yanık açıklamalarında engelli ve yaşlı vatandaşlara yönelik kapsayıcı ve düzenli sosyal yardım programları geliştirdiklerini belirterek engelli ve yaşlı vatandaşların toplumsal hayata tam ve etkin katılımları ile bağımsız şekilde yaşayabilmeleri için eğitimden sağlığa, ekonomiden sosyal hayata her alanda yanlarında olduklarını paylaştı.

ÖDEMELERE ZAM YAPILDI

Konu ile ilgili olarak hane halkında kişi başına düşen gelirin, net asgari ücretin üçte birinden az olması (2022 için 1.417 TL’den daha az) gerekiyor. Bu destek için başvurular, kişinin kendisi ya da kişinin vasisi veya vekili tarafından gerçekleştirilebilir. 2022 yılı ilk 6 aylık dönem için %40-69 arası engeli bulunanlara aylık 865,75 TL ve %70 ve üzeri engeli bulunanlara 1.298,63 TL ödeme yapılıyor.