Ekonomi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin’den maaş düzenlemesi açıklamaları: Enflasyona karşı çalışanlarımızı, emeklilerimizi koruyacağız

Aralık 2021 döneminde asgari ücrete uygulanacak olan zam tutarı açıklandı. Hükümetten, işveren ve işçi temsilcilerinden oluşan heyetlerin görüşmeleri sonrasında belirlenen zam tutarı %50,51 olarak açıklanırken, TÜİK’in Ocak ayında Aralık ayı enflasyon rakamlarını açıklamasından sonra memur ve emekli maaş zam oranı da belirlendi. Bununla birlikte zamlar maaşlara yansıtılırken, yükselen enflasyon sonrası vatandaşların maaşlarına aldıkları zamlar eridi. Bu da asgari ücretlilerin, Temmuz ayında emekli maaş düzenlemesiyle birlikte asgari ücrete de düzenleme gelmesi yönündeki taleplerini gündeme getirdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Temmuz ayında görüşülmesi beklenen maaş düzenleme konusuna ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. İşte detaylar…

Bakan Bilgin Maaş Düzenlemesine İlişkin Konuştu

Bakan Bilgin yaptığı açıklamada, hükümetin, çalışanları ve emeklileri enflasyonun tahribatından koruyacak çalışmalarının olduğunu ifade etti. Vedat Bilgin, ATO Congresium Kongre ve Sergi Merkezi’nde katıldığı “36’ıncı İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası” kapsamında düzenlenen “Sosyo-Ekonomik Boyutu ile İş Sağlığı ve Güvenliği” açılış programında konuşma yaptı. Konuşmasında işçi sağlığı ve güvenliği adına çalışmaların yürütüldüğünü ifade eden Bilgin, çalışanları koruyacak yasa düzenlemelerinin ve denetim çalışmalarının da sürdüğünü ifade etti.

Türkiye’de Enflasyon Sorunu

Yüksek enflasyon ile ilgili konuşan Bilgin “Maskelerimizi çıkardık, pandeminin sonuna geldik diye seviniyoruz. Ama sevince hazırlanırken bütün dünyada bir ekonomik kriz ortaya çıktı. Pandeminin meydana getirdiği ekonomik sorunların yansımaları Türkiye’nin üzerinde de kendisini hissettirmeye başladı” dedi.

Bakan Bilgin: Kimsenin Endişesi Olmasın

Maaş düzenlemelerine ilişkin açıklamalarda bulunan Bilgin “Enflasyonun karşısında özellikle çalışanlarımızı, işçilerimizi, emekçilerimizi, kamu personelimizi koruyacak tedbirleri almak durumundayız. Çalışmalarımızı bu yönde yoğunlaştırdık. Önümüzdeki 6 aylık enflasyon değerlendirmesi yaptığımız zaman çalışanlarımızı, emeklilerimizi enflasyon karşısında koruyacak kapsamlı bir çalışma yapacağız. Asgari ücretten verginin kaldırılması tarihi bir adımdır. Türkiye’nin konuştuğu, talep edilen bir mevzuyu gerçekleştirdik. Kimsenin endişesi olmasın. Çalışanlar, emeklilerimiz, emekçiyi koruyacak programı hazırlıyoruz, bununla da ilgili çalışmalarımız devam ediyor” dedi.