Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Asgari ücrete zam bekleyenlere müjde! İlk rakam otaya çıktı: Asgari ücret 5.225 TL

Artan gıda fiyatları sonrası vatandaşın alım gücünün düşmesi asgari ücrete ikinci bir zam yapılacağı iddiasını gündeme getirirken iktidardan bu zam hakkında net bir açıklama yapılmadı. Ancak CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba dikkat çeken bir açıklama yaptı. Ağbaba açıklamalarında “Asgari ücretli, geçtiğimiz yıla kıyasla aynı oranda ekmek almak isterse asgari ücret en az 5 bin 225 TL olmalıdır” ifadelerini kullandı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN SİNYALİ VERDİ

Konu ile ilgili olarak Son aylarda enflasyonun artması ile birlikte birçok alanda etiket fiyatlarına zam yapıldı. Özellikle gıdadaki fahiş fiyat artışları ile vatandaşın alım gücünün azalması sonrası asgari ücrete ikinci bir zam yapılması gündeme geldi.

Kulislerde asgari ücrete ara zam konuşulmaya başlanırken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da zam sinyalini verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamalarında “Temmuz ayında yapılacak enflasyon farkı artışlarıyla dar gelirlerinin alım gücünü biraz daha iyileştireceğiz” ifadelerini kullandı ve milyonlarca kişiyi heyecanlandırdı.

ASGARİ ÜCRET 5.225 TL OLMALI

Ara zam beklenen asgari ücret için CHP’den de bir açıklama geldi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba yazılı bir açıklama yaparak şu ifadeleri kullandı:

“Son bir yıllık enflasyon, nisan ayında yüzde 70 olarak gerçekleşti. Bu yılın ilk dört aylık enflasyonu ise yüzde 31,77 olarak gerçekleşti. Bu durumda 4 bin 253 TL asgari ücret, nisan ayı itibariyle enflasyondan arındırıldığında, alım gücü olarak geçtiğimiz yılın aynı ayına göre 2 bin 625 TL’ye denk geliyor. Asgari ücretli, geçtiğimiz yıla kıyasla aynı oranda ekmek almak isterse asgari ücret en az 5 bin 225 TL olmalıdır.”