Genel

Ne zaman kripto para alınır?

Kripto para yatırımında, doğru coin tercihi uzun vadede yüksek getiri oranı sağlaması açısından çok önemli. Bununla birlikte, kripto paraların alım zamanı da en az o kadar mühim. Kripto para piyasası, kendi içinde dinamiklere sahip ve dönemsel olarak ciddi yükselişler, düşüşler söz konusu olabiliyor. Bu anlamda yatırımcılar için en önemli konuların başında, ‘ne zaman kripto para alını’ sorusuna doğru yanıt vermek geliyor. Kripto para piyasası, henüz 13 yıllık bir geçmişe sahip bir piyasa ve kendi içindeki dinamikleri, piyasa yapısı halen gelişimini sürdürüyor. Bitcoin borsası yanı sıra Ethereum, Cardano, Solana gibi kripto paralarda ya da çok yüksek getiri potansiyeli içeren cevherler olarak ifade edilen ‘GEM coin’lerde, alım zamanı oldukça önemli. Fiyat hareketleri ve piyasanın genel seyrinden yola çıkılarak, kripto para satın almak için doğru zaman belirlenebilir.

Boğa piyasasında kripto para yatırımı

Kripto para piyasası, genel seyri itibariyle, ilk kripto para olan ve piyasa değeri ile en değerli kripto varlık olan Bitcoin ile yakından ilişkili. Bu anlamda Bitcoin fiyat hareketlerinin, altcoin’lerdeki hareketler için fikir verici olduğu söylenebilir. Bitcoin’in başını çektiği boğa piyasası, tüm kripto varlıklara ciddi alımlar geldiği dönemi ifade ediyor. Boğa piyasası dönemi, kripto para almak için en iyi dönem denebilir. Zira, hemen hemen tüm kripto paralar o dönemde ciddi kazançlar elde eder. Bitcoin’in yüzde 100’ün üzerinde değer kazandığı bir süreçte, altcoin’lerde bu oran yüzde 200-300’leri bulabilmekte. GEM coin olarak nitelendirilen, piyasa değeri düşük denebilecek yeni projelerde ise çok daha ciddi yükselişler olabilir. Bununla birlikte, akla gelen soru ‘boğa piyasası ne zaman’ sorusu oluyor. Kripto para piyasasının belirleyicisi olan Bitcoin’de, boğa piyasası genellikle halving dönemi ile ilişkilendirilir. Bu dönemde Bitcoin blok ödülü yarıya düşer ve maliyetin arttığı, arzın zayıfladığı dönem Bitcoin fiyatını artırır. Buna ek olarak, kurumsal yatırım haberleri ve farklı gelişmeler de, kripto para piyasasını etkileyebilir.

Ayı piyasasında kripto para yatırımı

Piyasadaki tüm varlıklara ciddi satışların geldiği ayı piyasası, birçok yatırımcının ciddi zarar ettiği dönemler olarak biliniyor. Ayı piyasası, kısa vadeli bir hareketten ziyade aylar, hatta yıllar sürebilen genel trendleri ifade eder. Birçok kişinin zarar ettiği, pozisyonlarını zararla kapattığı dönemler diğer bir açıdan alım fırsatıdır. Örnek vermek gerekirse, kovid-19 pandemisinin pik yaptığı dönemde, kripto paralar da dahil olmak üzere hisse senedi endekslerine, dünyadaki birçok finansal varlığa ciddi satışlar geldi. Bu dönemde Bitcoin fiyatı, 10 bin dolarlı seviyelerden 3 bin dolarlı seviyelere sert bir şekilde geri çekildi. Bitcoin’deki değer kaybı altcoin’lerde de yaşandı. Ancak piyasanın bu korkuyu satın almasının ardından, ciddi bir yükseliş başladı. Bitcoin, 3 bin dolarlı seviyelerden 69 bin dolara bir yükseliş yaşadı. Altcoin’lerde ise, yüz katın üzerinde yükseliş yaşanan projeler yer aldı.

Ne zaman kripto para alınır sorusunun yanıtı, piyasa koşullarına göre değişebilir. Bununla birlikte her yatırımcının bilmesi gereken temel konu, yükseliş yaşanan boğa piyasasının sinyalleri alındığında, kripto parada alım fırsatı doğar. Ayı piyasası ise, finansal varlıkları düşük fiyattan alabilme ve uzun vadede kazanma fırsatı verebilir. Ancak tabii ki, piyasanın dönüş hareketine yakın olduğu bir nokta seçilmelidir. Kısa vadede kripto para alım satımı ile kâr elde etmek için price action gibi teknik analiz modelleri, RSI ve diğer parametreler izlenebilir. Bitcoin dominance grafiği, Bitcoin korku ve panik endeksi gibi veriler, on-chain analizleri de doğru zamanda bir yatırım için dikkate alınması gereken noktalar içinde.

Kucoin Kripto Para Borsası

Kucoin, kripto para dünyasında yenilikçi bir deneyim sunma amacıyla yola çıkmıştır. Kucoin’de yalnızca Bitcoin, Ethereum, Solana ya da Avalanche gibi majör kripto paralar yer almıyor. Borsa, 500’den fazla coin’in listelendiği bir platform. Kucoin’in kredi kartı ile para yatırılabilen bir borsa olması da, Türkiye’de popüler olmasını sağlayan ayrı bir faktör.