Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Tüm öğrencilere 1.611 TL yardım parası ödemeleri başladı! İlkokul, lise ve üniversite öğrencileri Perşembe günü paralarını PTT’den alabilir

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından eğitim giderlerinin karşılanması ve eğitim hayatının bölünmemesi amacı ile bir destek ödemesine başlanırken ilkokul lise ve üniversite öğrencilerine nakit para yardımı yapılıyor. Bakanlık tarafından birçok alanda destek ödemesi yapılıyor ve bu ödemelerden biri de eğitim hayatının devam etmesi için eğitim desteği oluyor. Öğrencilere verilen bu destekler maddi olarak veriliyor ve 1.611 TL ve farklı tutarlarda ödemeler yapılıyor. Bu ödemeler için banka hesabını ibraz etmeyen hak sahipleri kimlikleri ile PTT’den paralarını alabiliyorlar. Ancak bu ödemeden yararlanmak için başvuru yapmak gerekiyor. Başvurusu kabul edilen hak sahiplerine ise nakit ödemeler yapılıyor.

PTT ARACILIĞI İLE ALINABİLİR

2022 yılında sağlanan öğrenci parası ödemeleri, ilkokuldan üniversiteye kadar olan tüm dönemlerdeki öğrencileri yakından ilgilendirirken bu ödemeler başvurusu kabul edilen kişilere yapılıyor. İhtiyaç sahipleri paralarını PTT aracılığı ile de alabiliyorlar.

BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?

Bu destekten yararlanmak isteyen ihtiyaç sahipleri SYDV’ler aracılığı ile başvurularını yapabiliyorlar. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına (SYDV) ve il meclisine başvuru yapılabilirken başvuru yapacak olan kişilerin okur parası başvuru dilekçesi ile başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

1.611 TL PARA ÖDEMESİ YAPILIYOR

Öğrencilere farklı alanlar tarafından da yardım parası verildiği belirtilerek KYK, Kaymakamlıklar, Aile Sosyal Hizmetler Bakanlığı, SYDV, SGK, VGM, vakıf ve dernekler, ticari kuruluşlar, maddi yardımda bulunan iş insanları ve şirketler tarafından da öğrencilere destek ödemesi yapılıyor. Bakanlık tarafından yapılan eğitim yardımı ödemesi 1.611 TL olarak hesaplara yatırılıyor.