Ekonomi

KOSGEB ilk kez işyeri açacak olanlara 65 bin TL hibe desteği verecek!

Türkiye’de, istihdam sağlama ve işsizlikle mücadele kapsamında destek sunma amacıyla programlar ve paketler düzenleyen İŞKUR ve KOSGEB, bu kapsamda bugüne kadar milyonlarca vatandaşın iş bulmasını ya da iş kurmasını sağladı. İŞKUR, mesleki eğitim programlarıyla ve işsiz vatandaşları uygun iş dallarına yönlendirmesiyle bu alanda var olurken, KOSGEB ise kurulduğu günden bu yana çeşitli yatırımları desteklemesiyle ön plana çıktı. Yeni iş kurmak isteyenleri veya kalkınmalarda öncelikli olan alanlardaki yatırımları finanse eden KOSGEB, öte yandan eski hükümlü ve engelli vatandaşların da iş hayatında var olmaları için desteklerini sunuyor. KOSGEB bu kapsamda 65 bin TL’lik hibe ile vatandaşlara finans desteğini sunuyor. İşte detaylar…

KOSGEB Hibe Kredisi

KOSGEB, iş kurmak isteyen ancak bunun için yeterli sermayesi olmayan vatandaşlara bir yeni hibe destek paketini sunmaya başladı. 65 bin TL’lik kredi olanağı sunan KOSGEB, bu finans paketinde SGK ve İŞKUR ile işbirliği yapıyor. KOSGEB, İŞKUR ve SGK işbirliğinde sunulan 65 bin TL’lik hibe kredisinin 45 bin TL’lik bölümü kuruluş kredisi olarak, 15 bin TL’lik bölümü işletme gideri olarak ve 5 bin TL’lik kısmı da kuruluş işlemleri için veriliyor. Sunulan bu hibe kredisinden yararlanmak isteyen vatandaşların bazı şartları karşılamaları gerekiyor.

Kimler Hibe Kredisinden Yararlanabilir?

KOSGEB, İŞKUR ve SGK işbirliğinde, kurulacak olan işyeri için verilen 65 bin TL’lik hibe desteği, sadece eski hükümlü ve engelli vatandaşlara sağlanıyor. Ayrıca bu şartları karşılayan vatandaşların, bir de KOSGEB girişimcilik kurslarına katılmaları ve kurmayı düşündükleri iş ile ilgili bir proje hazırlamaları gerekiyor. Eski hükümlülerin yararlandığı bu destekten yararlanmak isteyen engelli vatandaşların en az %40 işgücü kaybı yaşamış olması gerekiyor. Kriterleri karşılayan vatandaşlar KOSGEB’e söz konusu hibe kredisi için başvuruda bulunabiliyor.