Editörün SeçtikleriEkonomi

İmzalar Atıldı! 25 Bin İşçiyi İlgilendiriyor!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatlarında çalışan 25 bin işçiyi kapsayan 5. Dönem Toplu İş Sözleşmesi Ankara’da imzalandı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndaki 25 bin işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi imzalandı. Ankara’daki törene Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık katıldı.

“Enflasyonun Tahribatını Ortadan Kaldıracağız”

Bakan Bilgin, temmuz ayında ücretlerde enflasyon düzenlemesi yapılacağını hatırlatarak “Emeği korumak bizim görevimizdir. Emekçilerimizi her şartta her durumda korumak zorundayız. Enflasyonun tahribatını ortadan kaldıracak onları yeniden tahkim edecek düzenlemeler de yapacağımızı zaten kamuoyu biliyor” dedi.

“Toplu İş Sözleşmesi Süreci Bir Ülkede Demokrasinin Göstergesidir”

Bakan Bilgin, toplu iş sözleşmesi sürecinin bir ülkede demokrasinin göstergesi olduğunu vurguladı. Kamu Çerçeve Protokolü’ndeki yükümlülüklere dikkat çekerek “Bazı kamu kuruluşlarında, bazı belediyelerde özellikle bu sözleşmenin şartlarına uymama gibi eğilimler hatta bazı üniversitelerde de oldu. Bu işler böyle keyfi uyup uymama kararı değil. Kamu çerçeve anlaşması bağlayıcı bir anlaşmadır” ifadelerini kullandı.

“Çalışanların Özlük Hakları İçin Her Zaman İmkanları Zorladık”

Bakan Derya Yanık da çalışanların özlük hakları için imkanların her zaman zorlandığını belirterek “Biz hep aynı saftayız, aynı düzendeyiz, biz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının çalışan, emekçi, hizmet alan, hizmet veren tarafların eşit, adil, refah düzeyinden faydalanan, payına düşeni alan vatandaşlar olması için uğraşıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

İmzalar Atıldı

Konuşmaların ardından Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatlarında çalışan işçiyi kapsayan Toplu İş Sözleşmesi, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, HAK-İŞ Başkanı Mahmut Aslan ve Öz Sağlık-İş Sendikası Başkanı Devlet Sert tarafından imzalandı.