Ekonomi

Konut değiştirecek olanlara devletten faiz destekli konut kredisi geliyor!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamalar ve duyurduğu paketlerle birlikte son günlerde Türkiye’nin ana gündem maddelerinden biri konur kredileri oldu. Uzun yıllardır, ev almak isteyen ve bunun için birikim yapan vatandaşlar, ev fiyatlarının fahiş seviyelere ulaşmasından dolayı bu hayallerinden vazgeçmek durumunda kaldı. Ancak devlet bankası olarak halka uzun yıllardır finans desteklerini sunan Vakıfbank, bu noktada ev sahibi olmak isteyenlere bir fırsat sunuyor. Vakıfbank, evini kentsel dönüşüm kapsamında muhafaza etmek isteyen ancak maliyetlerden dolayı arada kalan vatandaşlar için bir destek paketi daha sunuyor. İşte detaylar…

Vakıfbank’tan Kentsel Dönüşüm Kredi Kampanyası

Vakıfbank, düşük faiz oranlı ve uzun vade seçeneği olan kentsel dönüşüm kredi kampanyasını başlattı. Vakıfbank’ın sunduğu bu kredi ile hem yaşadığı evi yeniden inşa etmek isteyenler hem de evi kentsel dönüşüme uğrayacak olan ve bu nedenle yeni ev almak isteyenler yararlanabiliyor. Vakıfbank’ın sunduğu kentsel dönüşüm kredisi, afet riski olan yapıların dönüştürülmesini öngören 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun kapsamında yer alan bir kredi olarak sunuluyor. Bu krediden konutlarını yeniden inşa etmek isteyen hak sahipleri, riskli binalarda en az 1 yıldır oturan kiracı ya da ayni hak sahipleri, ve konutu riskli yapı olarak tespit edilen ve farklı bir konut almak isteyenler yararlanabiliyor.

Kentsel Dönüşüm Kredi Kampanyasında Faiz Oranları

Kentsel dönüşüm kredi kampanyasından yararlanılabilmesi için, söz konusu gayrimenkulün Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından “Riskli Alan İçinde” olarak değerlendirilmesi ya da binanın doğrudan “Riskli Yapı” olarak değerlendirilmesi gerekiyor. Bu kapsamda sunulan kredide, alınmak istenen konut A sınıfı enerji verimliliğine sahipse faiz oranı %0,89 olarak, B sınıfı enerji verimliliğine sahipse %0,92 olarak, standart konut ise %0,96 olarak sunuluyor. Bu kredilerde bakanlık, faiz destekleri sunuyor.