Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

e-Devlet üzerinden bugün başvurular başladı! Başvuru yapana geri ödemesiz 65.000 TL veriliyor! Bugün hemen alabilirsiniz

Yüz binlerce kişiyi ilgilendiren çok önemli bir ekonomi açıklaması yapıldı. Bu açıklama ile hibe desteği verileceği belirtildi. Yani hibe desteği nakit para alındığında geri ödeme yapılmayacağı anlamına geliyor. Kendi işini kurmak isteyen engelli ve hükümlülere hibe desteği verileceği belirtilerek bu karar kapsamında 65 bin TL hibe desteği başvuruları e-Devlet üzerinden yapılabileceği aktarıldı. Konu ile ilgili olarak kendi işini kurmak isteyen engelli vatandaşlara 65 bin TL’ye kadar, eski hükümlü girişimci adaylarına ise brüt asgari ücretin 15 katına kadar hibe desteği verileceği bildirildi.

GERİ ÖDEME OLMAYACAK

Yüz binlerce kişiye güzel haber gelirken hibe desteği verileceği ifade edildi. Bu noktada engelli ve eski hükümlü çalıştırmayan işverenlerden tahsil edilen idari para cezalarından; engellilerin mesleki eğitim ve rehabilitasyonu, işe ve işyerine uyumlarının sağlanması ve engelliler ile eski hükümlülerin kendi işini kurmaları için hazırlanacak projelere destek kapsamında nakit para verileceği ve geri ödeme olmayacağı paylaşıldı.

10 HAZİRAN’DA SONA ERECEK

Engellilerin kendi işini kurmalarına yönelik hibe desteği projeleri, engellinin işe yerleştirilmesi, işe ve işyerine uyumunun sağlanmasına yönelik projeler, engellinin iş bulmasını sağlayacak destek teknolojilerine yönelik projeler, engellilerin istihdam edilebilirliklerini artırıcı mesleki eğitimine yönelik projeler, korumalı işyeri desteğine yönelik projeler, eski hükümlülerin kendi işini kurmalarına yönelik projeler 10 Haziran 2022 tarihine kadar başvurular kabul edilecek.

65 BİN LİRAYA KADAR PARA VERİLİYOR

Kendi işini kurma proje başlığında engelli girişimci adaylarına 65 bin TL‘ye kadar, nakit para verilecek. Bununla beraber eski hükümlü girişimci adaylarına ise brüt asgari ücretin 15 katına kadar hibe desteği verileceği söz konusu destek için başvurularınsa 10 Haziran’da sona ereceği ifade edildi.

BAŞVURU AYRINTILARI

İl Müdürlüğü veya Hizmet Merkezlerine elden veya posta yolu ile yapılacak proje başvuruları kabul edilmeyeceği belirtilirken engellilere yönelik çalışma yapan bütün sivil toplum kuruluşları, işyerleri, üniversiteler, belediyeler ve kamu kurumları projelerini hazırlayıp 10 Haziran 2022 tarihi mesai saati sona erene kadar bulundukları illerdeki Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerine elden veya posta yoluyla işlemlerini gerçekleştirebilecekleri vurgulandı.

Ayrıca kendi işini kurmak isteyen eski hükümlülerin projelerini belirtilen tarihe kadar Adalet Bakanlığının ilgili birimleri aracılığı ile bulundukları illerdeki Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerine iletecek.