Ekonomi

İŞKUR hem meslek öğretiyor hem de para ödüyor! Katılımcılar harçlık alarak meslek edinebiliyor!

Türkiye’de, uzun yıllardır en büyük sorunlardan biri olan işsizlik problemi hala tatmin edici düzeylerde çözülemedi. İşsizliğin çözülebilmesi bir yana, son yıllarda işsizlik rakamları gittikçe artış gösterdi. Özellikle de kadınlar arasındaki işsizlik giderek artarken, genç nüfusun işsizlik payı da ciddi ölçülerde artış gösterdi. Türkiye’nin kanayan yaralarından biri olan işsizlik problemi ile Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) uzun yıllardır mücadele ediyor. İŞKUR gerek mesleki eğitim kurslarıyla, gerek işverenler ile işsizleri bir araya getirmesiyle, istihdama ciddi katkılar sağlamaya devam ediyor. Birçok alanda varlığını sürdüren İŞKUR, ayrıca Toplum Yararına Programlar, İşbaşı Eğitim Programı gibi imkanlar da sunuyor. İŞKUR, sunduğu mesleki eğitim kurslarında katılımcılara ayrıca harçlık düzeyinde günlük ödemeler de yapıyor. İşte detaylar…

İŞKUR Mesleki Eğitim Programları

İŞKUR, bünyesine kayıtlı işsiz vatandaşlara istihdam sağlamak adına her koldan mücadele veriyor. Bu kapsamda İŞKUR, mesleki eğitim kursları ile meslek sahibi olmayan ve mesleki kabiliyetlerini geliştirmek isteyenlere eğitimler vererek istihdamın güçlendirilmesini sağlıyor. İŞKUR’un verdiği bu kurslar üstelik en az %50 iş garantisi de sunuyor. Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerinde ve Hizmet Müdürlüklerinde görevli iş ve meslek danışmanları, bu kurslardan yararlanmak isteyenlere danışman hizmetleri de veriyor.

İŞKUR’un Ödeme Tutarları

İŞKUR’un mesleki eğitim kurslarında ayrıca iş türüne göre günlük ödemeler de yapılıyor. Haftada 6 günü geçmeden ve günde en az 5, en fazla 8 saat olmak üzere verilen kursalar fiili olarak 160 günü geçemiyor. Bu kurslara katılanlara, fiilen katılım gösterdikleri gün üzerinden ödemeler yapılıyor. Sanayi sektörü eğitimlerde 106,34 TL, en az %50 iş garantili mesleki eğitim kurslarında 65,44 TL, engelli ve eski hükümlülere yönelik garantisiz eğitim kurslarında 49,08 TL ve aynı gruptaki vatandaşlara garantili eğitim kurslarında 65,44 TL ödeme yapılıyor.