Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Asgari ücretli çalışanlara SGK toplu para ödemesini başlattı! Çalışanlara 12.454 TL para yatırılıyor: Hemen paranızı çekebilirsiniz

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından çalışanlara ödeme yapılacağı belirtilirken başvuruda bulunanlara ödeme yapılacağı ifade edildi. Kadınların çalışma hayatında daha fazla yer alabilmesi için bazı avantajlar sunulduğu belirtilirken anneliğin çalışma hayatına engel olmaması için devlet tarafından çeşitli destek ödemeleri yapılıyor. Annelere doğum parası ödemeleri yapılırken doğum parasının ödemesinde maaş miktarı belirlediği ifade edildi. 2022 yılında en düşük doğum parasının 12 bin 454 TL olduğu belirtilirken çalışan kadının aldığı doğum parasını çalışmayan kadınlar da alabiliyor. İlk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü çocuk için 600 TL ödeme yapıldığı belirtildi.

DOĞUM SONRASINDA AKTARILIR

SSK kapsamında doğum yapan kadınlara günlük geçici iş göremezlik ödeneği verildiği paylaşılırken geçici iş göremezlik ödeneği doğumdan önceki ve sonraki 8 haftayı kapsadığı sigortalı kadınlar isteği ve hekimin onay ile doğuma 3 hafta kalana kadar çalışması durumunda doğum izni, doğum sonrasında aktarıldığı ifade edildi.

İŞ GÖREMEZLİK ÖDENEĞİ

Analık sigortası kapsamında olanlara doğumdan önceki ilk 8 haftalık, çoğul gebelik hâlinde ilk 10 haftalık; doğumdan sonraki sürede ise ilk 8 haftalık çalışmadığı her güne geçici iş göremezlik ödeneği verilmesi için bazı durumların gerçekleşmesi gerekiyor. Bu durumlar ise şöyle paylaşıldı:

Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması,

İstirahatli olduğu süre içinde iş yerinde çalışmamış olması, (Sigortalı kadının isteği ve hekimin onayı ile doğuma 3 hafta kalıncaya kadar çalışma durumu hariç)

İstirahatin başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin yitirilmemiş olması,

Doğum olayının canlı veya ölü olarak gerçekleşmiş olması

KADINLARA NE KADAR ÖDENİYOR?

SSK’lı çalışan kadınlara doğum yardımı altında ödeme yapılıyor. Bu haktan yararlanmak isteyenlerin en az 90 gün sigorta primini ödemiş olması gerekiyor. Günlük brüt ücret ve bunun üçte ikisi anneye veriliyor. Asgari ücretli çalışan bir anneye 12 bin 454 TL veriliyor.