Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Bakan Bilgin maaşlara zam müjdesini verdi! Mayıs ayı sonunda tamamlanıyor: Maaşlara 1.500 TL zam yapılıyor

Milyonlarca memurun beklediği 3600 ek gösterge düzenlemesi için kritik gelişme yaşandı. emekli ikramiyesi ve maaşları için büyük önem arz eden bu düzenlemenin 2022 yılı içerisinde yasalaşması beklenirken Bakan Bilgin bunun için tarih verdi. Bakan Bilgin yaptığı açıklamalarında Mayıs ayı sonunda tamamlanacağını ifade etti.

MAAŞLARA 1.500 TL ZAM

Milyonlarca öğretmen, emniyet görevlilerinin de aralarında yer aldığı kamu çalışanlarının 3600 ek gösterge düzenlemesi netleşmeye başlarken ek göstergesinin 3600’e yükselmesinin emeklilik, ikramiye, maaşa yansımasının yaklaşık 25 milyar lira civarında olması olarak hesaplandı. Ayrıca ek gösterge kapsamında 6 bin lira emekli aylığı olan öğretmenin geliri yaklaşık 1.500 lira, 200 bin lira olan emekli ikramiyesi de 500 bin lira artacağı ifade edildi.

Mevcut çalışanların maaşlarında ise ek göstergelerdeki farklılıklara göre 100-150 lira arası bir artış hesaplanırken Hükümet ve Memur-Sen’in taraf olduğu 3600 Ek Gösterge Komisyonu, ek gösterge konusunda 11 sendikayla bağlı bulunan hizmet kollarına ilişkin görüşmesini gerçekleştirdi.

BAKAN BİLGİN’İN AÇIKLAMALARI

Bu konu hakkında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Bilgin ay sonu tamamlanacağını belirtti ve şöyle devam etti:

“Çalışanlarımızı koruyacağız, emekçilerimizi koruyacağız. Temmuz ayında emekçilerin karşılaştıkları enflasyon farkına karşı düzenlemelerin hazırlığını yaptığımızı belirtmek isterim. Sadece memurların, işçilerin değil emeklilerle ilgili de çalışmalarımız var.

AY SONU MÜJDESİNİ VERDİ

3600 ek gösterge meselesini çözümünü bu ayın sonu itibarıyla tamamlamış olacağız. Son düzenlemeleri yapacağız. Sözleşmeli meselesi, EYT meselesi de var. Bunlar dosya dosya hepsi önümüzde.”