Editörün SeçtikleriEkonomiGündemKamu Personelleri

EGM PA en az lise mezunu PÖH alımı duyurusu! PÖH alımı başvuru detayları: Kimler PÖH olabilir

Polis Özel Harekat, İç İşleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı özel bir birim olarak ifade edilirken bu birimin yüksek riskli bölgeler içerisinde çalışan ve özel eğitim alan personellerden oluştuğu belirtildi. Bilindiği gibi daha önce Polis Akademisi Başkanlığı EGM bünyesinde PÖH alımı yapılmıştı. Bunun ardından yeni dönemde nasıl PÖH olunacağı da araştırılmaya başlandı.

KİMER PÖH OLABİLİR?

Adayların Polis Eğitim Merkezi’nde eğitim almış olması talep edilmektedir. Polis Meslek Yüksek Okulu öğrencileri, eğitimlerini sürdürürken özel harekat polisi olma isteğini tercihine ekleyebildiği duyuruldu. Bununla beraber mesleğine polis olarak devam edenlerin de PÖH için başvuru yapabildikleri belirtilirken 671 sayılı kanun hükmünde kararname ile polisler de özel hareket başvurusunda bulunabileceği paylaşıldı.

Özel hareket polisi olarak görev yapmak isteyenlerin fiziki sınavı ve mülakat sınavını başarılı bir biçimde geçmesi gerektiği belirtilirken bu sınavların ardından polis eğitim merkezinde eğitim alınması gerekiyor. Eğitimi tamamlayanlar ise göreve başlayabiliyor.

YAŞ ŞARTI VAR

Polis Meslek Yüksek Okulu öğrencileri ve polislik kadrosu içerisinde çalışan kişiler PÖH olmak için başvuruda bulunabilecekleri belirtilirken her iki grup adaydan da başvuru için bazı şartlara haiz olmaları gerektiği duyuruldu. Bu noktada adaylarda yaş şartı aranmaktadır. Buna göre adayların 28 yaşından gün almamış olması gerektiği belirtilirken adayların Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması ve silah taşıma engelinin de bulunmaması yine aranan diğer şartlar arasında olduğu ifade edildi.

PÖH olma isteği barındıran adaylar evliyse hem kendinin hem de eşinin adli sicili incelenmektedir. Ek olarak adaylar başvuru esnasında herhangi bir siyasi oluşuma üye olmadığını da kanıtlamak durumundadır. Kamu hakkından yoksun bulunan ya da daha önce polis eğitim kurumundan atılan kimseler başvurularını gerçekleştiremez. Alkol ve diğer bağımlılıklar nedeniyle tedavi gören şahısların da polis özel harekat başvurusu yapma hakkı yoktur.

EN AZ LİSE MEZUNU

PÖH başvurusu esnasında adaylardan herhangi bir KPSS baraj şartı beklenmediği duyurulurken eğitim kriteri olarak başvuru yapacak olan adayların en az lise mezunu olması gerektiği ifade edildi. Adayların terhis tarihinin de başvuru tarihinden en az üç yıl önce olması gerektiği aktarıldı.

BAKAN SOYLU’NUN AÇIKLAMALARI

Yakın bir zaman önce POMEM tarafından 10 bin kişilik kadro alımı yapılırken bunun ardından PÖH alımının da yapılmasının kuvvetle muhtemel olduğu aktarılıyor. 3 Yıldır PÖH için kontenjan açılmaması da beklentileri yükseltirken İçişleri Bakanı Soylu yaptığı açıklamalarında dışardan PÖH alımını kesin bir dille olmayacağını ifade etmişti. Bakan Soylu açıklamalarında şu ifadelere yer vermişti:

“Artık dışardan özel harekat polisi almayacağız. Öyle bir şey söz konusu değil.”